4 prvky pohody

Čtyři klíčové oblasti pro dlouhodobé zdraví a celkovou pohodu

Chcete vědět, jak se vypořádat s neustálým stresem, jak se opravdu postarat o své tělo i psychiku, a jak se zkrátka dostat do takové formy, abyste se cítili dobře a mohli se naplno věnovat tomu, na čem vám v životě nejvíce záleží?

Pro lepší přehlednost jsme to nejdůležitější rozdělili do čtyř hlavních oblastí (podrobněji níže):

  1. Vnímání těla a mysli
  2. Stres a rovnováha
  3. Pohyb, dech a emoce
  4. Zotavení a odolnost

Můžete se pustit do kterékoliv části, která vás zaujala, nebo se kterou v současnosti nejvíce zápasíte. A pokud si nejste jistí, kde začít, začněte tady.

Vnímání těla a mysli

Všimli jste si někdy, jak se vám hlavou honí nepříjemné myšlenky, když jste ve stresu, nebo jak vás rozbolí hlava po tom, co vás naštval kolega? Většina z nás se snaží podobné stavy zkrátka přetrpět (pokud si jich vůbec všimneme). Nejen naše myšlenky, ale také emoce a vjemy z těla jsou přitom důležitými signály. Pokud je ignorujeme, připravujeme se o  zásadní zdroj informací a nevědomky vytváříme půdu pro vznik řady problémů, včetně psychických i fyzických onemocnění. Zjistěte, jak tyto signály vnímat a pracovat s nimi. Pomůže vám to k většímu klidu, pevnějšímu zdraví i dělání lepších rozhodnutí.

Stres a rovnováha

Stres je jedno z největších témat dnešní hektické doby. Kdo dnes není ve stresu? Těžko bychom hledali takového člověka. Všichni jsme neustále pod tlakem, úkoly a požadavky se na nás valí ze všech stran a na nic není nikdy dost času. Příznaky stresu máme sklon ignorovat v zájmu větší produktivity - i když výsledkem je často, spíše než vyšší výkon, syndrom vyhoření nebo zdravotní potíže. To proto, že stres není ani zdaleka pouze záležitost "hlavy". Stres je vždy také fyzický. V této části zjistíte, jak se projevuje, jak je poznat a jak jej zvládat tak, abyste opět našli ztracenou rovnováhu.

Pohyb, dech a emoce

Jste ztuhlí nebo napjatí po celodenním sezení? Nebo frustrovaní po cvičení? Emoce, nálady a pocity se v našich tělech projevují mnoha způsoby a většinu z nich si pravděpodobně vůbec neuvědomujete. Existuje úzká spojitost mezi emocemi tím, jak se (ne)hýbeme, jak stojíme nebo sedíme i jak dýcháme. Díky nim můžeme odhalit, jak se vlastně psychicky cítíme, a dokonce své psychické stavy přímo ovlivnit a vhodným cvičením si například zvednout náladu nebo uvolnit stres. Začněte se hýbat, zlepšete svůj postoj nebo změňte způsob, jakým dýcháte, a prospějete nejen svému tělu, ale zapůsobíte pozitivně i na svou psychiku.

Zotavení a odolnost

Život je náročný a my všichni potřebujeme způsoby, jak se zotavit. Ale zotavení není v žádném případě pouze o fyzickém odpočinku, je o znovunačerpání energie také mentálně a emocionálně. Odolnost potom znamená schopnost si tuto energii udržet. V této části se podíváme na spánek, odpočinek, výživu, otužování a další nástroje, a na to, jak s nimi správně pracovat, abychom o své tělo i mysl dobře pečovali a dopřávali jim to, co potřebují. Představte si, že se každé ráno budíte osvěžení a plní energie, připravení poprat se s čímkoliv, co vás daný den potká. Pojďme se podívat na to, co zotavení opravdu znamená.