Co a kdy jíst?

Co budete jíst je na vás:
Používejte rozum a poslouchejte tělo

Zapomeňte na přísné jídelní plány a univerzální rady – vaše tělo ví nejlépe, co a kdy potřebuje. Klíčem ke zdravému stravování není počítání kalorií, ale porozumění signálům hladu a sytosti. Naučte se jíst tak, aby vám jídlo dodávalo energii, podporovalo vaše zdraví a zároveň vám chutnalo. Objevte jednoduché principy, které vám pomohou najít rovnováhu bez stresu a zbytečných omezení.

Na téma výživy, zdravého stravování a nejrůznějších diet byly napsané tisíce publikací. Cílem těchto stránek není doporučovat žádnou konkrétní dietu nebo styl stravování. Proč? Protože každý jsme jiný, co chutná a vyhovuje jednomu, může být pro druhého nepřijatelné.

Jezte to, co vyhovuje vám a vašemu tělu

Faktem je, že lidé jsou všežravci a jsme schopni jíst naprosto rozdílné druhy potravy. Zatímco jeden člověk může preferovat maso prakticky v každém jídle, druhý může být spokojený s čistě rostlinnou stravou. O tom, co je lepší, chutnější nebo zdravější se dá dlouze diskutovat - finální rozhodnutí je jen na vás. Tady najdete několik obecných doporučení, která vám můžou pomoct, ale v první řadě si uvědomte, že to, co je vhodná dieta pro vás, je zcela individuální.

To, co optimálně potřebujeme jíst, se může zásadně lišit podle toho, jaký je náš životní styl, úroveň fyzické aktivity, zdravotní stav, míra stresu, emoční potřeby a mnoho dalšího. Neexistuje jeden způsob stravování, který by byl vhodný pro všechny.

Naučte se vnímat, jak se při určitých stylech stravování a po konkrétních jídlech cítíte. Váš způsob výživy vám musí dlouhodobě vyhovovat, aby byl udržitelný. Ujistěte se, že to, jak jíte, vyhovuje právě vám, podporuje vaši celkovou odolnost, pohodu a energii. Vhodná dieta má podporovat vaše tělo i mysl.

Nepouštějte se do drastických diet, nebudou fungovat

Jestli jste se kvůli hubnutí nebo zlepšení zdravotního stavu rozhodli pro změnu svých stravovacích návyků, nepouštějte se do žádných drastických změn, pokud si nejste jistí, že nový způsob stravování budete schopni dlouhodobě dodržovat. 

Představte si, že byste takovým způsobem jedli až do konce života. Je vám taková představa příjemná? Pusťte se do toho. Nebo je to úplně nemyslitelné? Pak to ani nezkoušejte.

Každá úspěšná změna musí být dlouhodobě udržitelná.

Proč hladověním nezhubnete?

Pokud chcete zhubnout, pak je vhodné zamyslet se nad úpravou svého jídelníčku. Ale pamatujte při tom na to, že hladovění nebo "redukční diety" můžou vést maximálně ke krátkodobému snížení hmotnosti. Jestli se vám podaří nějakých kil zbavit, zase je hned po skončení diety naberete zpět. Proč?

Jakmile si vaše tělo začne myslet, že nastal nedostatek potravy, zajistí, aby každou kalorii, kterou nezbytně nepotřebuje na zachování základních funkcí, ihned uložilo do zásoby v podobě tuku. Navíc pokud budete mít hlad, bude se vám hůře usínat a kvalita vašeho spánku se zhorší, protože tělo bude přesvědčené, že místo odpočinku byste měli být vzhůru a shánět potravu. Budete mít mnohem větší nutkání jíst více a větší chutě na sladká a tučná jídla, protože ta jsou nejspolehlivějším zdrojem energie. Při delším kalorickém deficitu navíc můžete být unavení a podráždění.

Diety, které vedou k hladovění jsou extrémně nepříjemné a náročné psychicky a fyzicky. Při delším hladovění je totiž vaše tělo přesvědčené, že jste v ohrožení života. Proto začne dělat vše pro to, aby vás od smrti hladem zachránilo: nutí vás jíst co nejvíc a vytváří co největší zásoby tuku.

Diety samotné nestačí, pro zhubnutí je nutná celková změna životního stylu

Jestliže se chcete zbavit přebytečných kil, pak se za každou cenu vyhněte "zaručeným" dietám, ale také přípravkům a jiným prostředkům, které slibují rychlé a velké snížení tělesné hmotnosti. Obvykle nefungují vůbec, a pokud ano, tak pouze krátkodobě a často na úkor vašeho fyzického a duševního zdraví.

Jak si vytvořit zdravý způsob stravování, který vyhovuje právě vám?

Pokud si myslíte, že by bylo vhodné změnit způsob, jakým se stravujete, jděte na to vědomě a postupně:

  • Jezte vědomě. Uvědomujte si, jestli jíte, protože máte skutečně hlad, anebo ze zvyku nebo protože jste ve stresu. Pokračujete v jezení, i když už máte dost?
  • Jídlo důkladně kousejte a vnímejte při tom, jak chutná. Jak se během jídla a po něm cítíte? Jaká je vaše nálada? Naslouchejte svému tělu.
  • Teď, když už víte, jaké jsou vaše stravovací zvyklosti a jak na vás působí, zamyslete se, jestli nezměnit kdy jíte, co jíte a kolik toho jíte. Pokud se rozhodnete pro změnu, zvykejte si na ni pomalu a postupně.
  • Stejně postupně a vědomě v případě potřeby upravte také svůj životní styl: začněte se více hýbat, chodit na čerstvý vzduch, naučte se relaxovat a spěte dostatečně.
  • Buďte trpěliví a dejte svému tělu čas, aby si zvyklo, že už nemusí pracovat v "nouzovém režimu". Pozitivní přístup je stejně důležitý jako to, že se o své tělo staráte tak, jak potřebuje.

Kdy a jak často jíst?

Tady platí asi jediná skutečně univerzální poučka: nejezte těžká jídla 1-2 hodiny před spaním, jinak se vám bude špatně spát i trávit. To ostatní je na vás. Někdo jí 5-6 menších jídel denně, někdo tři nebo jen jedno. Někdo nedá dopustit na vydatnou snídani, pro někoho může být prvním jídlem až oběd, někdo s jídlem končí už kolem 15. nebo 16. hodiny odpoledne, někdo neusne bez pořádné večeře.

Nevšímejte si toho, co vám říkají známí nebo co doporučují odborníci. Experimentujte a vypozorujte, co vyhovuje vám:

  • Jestli nesnídáte, zkuste si začít dávat snídani, pokud snídáte, zkuste ji posunout na jinou dobu (nebo i vynechat).
  • Jestliže jíte svačiny, zkuste je pár dní přeskočit, pokud nesvačíte, svačinu si dejte.
  • Zkuste posunout čas a velikost oběda a večeře...

Uvidíte, že v některých případech se budete cítit lépe nebo mít víc energie. Snažte se jíst aspoň trochu pravidelně, ale v první řadě se vždy řiďte tím, co vám říká tělo.

Co jíst? Základní doporučení

Jednoduché pravidlo by mohlo být:

  • snažte se jíst co nejvíce čerstvé zeleniny a ovoce,
  • omezte smažená jídla,
  • solte s mírou, pokud možno vůbec,
  • všechna sladká jídla považujte za dezert.

I tady platí, co jsme už několikrát opakovali: Vnímejte, jak se po jednotlivých jídlech cítíte. Jste sytí a plní energie, nebo je vám těžko od žaludku a jste unavení? Nebo se možná po určitých jídlech vůbec necítíte dobře.

Jídlo, které jíte, by vám mělo chutnat, na druhou stranu jíte proto, abyste tělu dodali potřebné živiny, a nemusí se pokaždé jednat o mimořádný gurmánský zážitek.

Pokud se rozhodnete pro jakýkoliv specifický styl stravování, pamatujte na to, že čím více potravin ze svého jídelníčku vyřadíte, tím více si musíte dávat pozor na to, abyste měli dostatek všech potřebných živin, jako jsou bílkoviny, minerály a vitaminy.

Při jídle používejte rozum a poslouchejte tělo:

  • Nespoléhejte se na rady a doporučení ostatních. Kdy jíte, co jíte a kolik toho sníte musí vyhovovat pouze vám, nikomu jinému.
  • Po jídle byste měli být přiměřeně sytí, plní energie a měli byste se cítit fyzicky i psychicky dobře.
  • Při výběru jídla vždy přemýšlejte nebo si ho plánujte nebo připravujte předem. Nejezte to, co vám jako první padne pod ruku.
  • Potřeby vašeho těla se mohou v průběhu času měnit (během let, ale i v průběhu dne). Poslouchejte ho a podle toho upravte svůj styl stravování.
  • Vyhněte se radikálním změnám a drastickým dietám, nebudou fungovat. Dlouhodobým hladověním nezhubnete, ale narušíte své fyzické i psychické zdraví a pohodu.