
Držení těla a emoce
Mějte lepší náladu díky lepšímu držení těla
Všimli jste si někdy, že když máte špatnou náladu, máte tendenci se hrbit a mít špatné držení těla, a naopak, když se cítíte dobře a sebejistě, stojíte nebo sedíte více vzpřímeně? Náš emocionální stav ovlivňuje náš postoj. Ale platí to také obráceně: Naše držení těla má vliv na náš emocionální stav.
Naše držení těla má vliv nejen na naše fyzické zdraví a na to, jak naši řeč těla vnímají ostatní, ovlivňuje také naši náladu a hladinu energie.
Když začnete věnovat více pozornosti tomu, jak stojíte nebo sedíte, může to být prvním vodítkem k lepšímu uvědomování si vlastní nálady a psychického stavu. Zároveň vědomým zlepšením svého postoje si můžete zlepšit náladu, zmírnit úzkost, zvýšit sebejistotu a zvýšit hladinu energie.

Špatná nálada = špatný postoj, špatné zdraví a ještě horší nálada
Všichni víme, že když jsme unavení, úzkostní, vystrašení, smutní, v depresi a zkrátka se necítíme dobře, dost často se nevědomky začneme hrbit. Máme kulatá záda, svěšenou hlavu a ramena.
- Tento postoj zrovna neprospívá naší páteři a kloubům, což vede k celkové ztuhlosti, někdy i bolestem (zejména zad) a ještě většímu napětí a nepohodlí.
- Pokud držíme hlavu ve svěšené poloze, nadměrně zatěžujeme některé skupiny svalů (zejména šíje, horní části zad a hlavy). Hlava váží přibližně 5 kilogramů - zkuste vzít do ruky 5kilogramovou činku a držet ji v podobné poloze, abyste si představili, jakou zátěž musí táhnout vaše záda, krk a svaly na hlavě, často i po větší část dne. Toto je jednou z nejčastějších příčin bolestí hlavy.
- Shrbená postava znamená méně prostoru pro všechny vnitřní orgány, zhoršuje jejich prokrvení, neumožňuje jejich přirozený pohyb a mimo jiné může přispívat ke zhoršení pohyblivosti střev a potížím s trávením.
- Svěšená ramena a ohnutá záda znamenají také méně prostoru pro plíce a brání jejich plnému pohybu. To vede k mělkému, povrchnímu dýchání, nedostatečnému zásobování těla i mozku kyslíkem a k ještě větší fyzické i psychické únavě, vyčerpání, špatné náladě a neschopnosti soustředit se.

Zpětná vazba mezi tělem a postojem
Není to ale pouze tak, že při špatné náladě máme tendenci zaujímat špatný postoj. Pokud jste zvyklí stát, chodit a sedět shrbení, váš mozek vzájemnou pozici jednotlivých částí vašeho těla zaznamenává a vyhodnocuje na základě toho váš fyzický a emocionální stav: "Vnímám, že stojím shrbeně, to znamená, že se necítím dobře fyzicky ani emocionálně."
Shrbený postoj je přímo spojený s pocity jako smutek a bezmocnost.
Dávejte si proto na špatné držení těla pozor. Nejen, že neprospívá vašemu fyzickému zdraví, ale může vám i velice rychle zkazit náladu - a to i přesto, že jste původně vůbec špatnou náladu neměli!
Zlepšete svůj postoj pro více energie a lepší náladu
Naštěstí to funguje i obráceně. Stejně jako při dobré náladě přirozeně stojíme a sedíme více vzpřímeně, aniž bychom si to uvědomovali, můžeme tuto zpětnou vazbu mezi tělem a postojem využít cíleně.
Až příště budete mít špatnou náladu nebo málo energie, zaujměte vzpřímený, otevřený postoj:
- Narovnejte páteř tak, abyste stáli nebo seděli co nejvíce rovně. Nenaklánějte se dopředu ani do stran, o nic se neopírejte.
- Ramena zatlačte lehce dozadu a dolů tak, aby se k sobě lopatky přiblížily.
- Zvedněte hlavu a dívejte se zpříma před sebe.
- Nekřižte ruce ani nohy, chodidla umístěte na zem přibližně na šířku ramen.
Chvíli vnímejte, jak se nyní cítíte. Jaké máte pocity? Změnila se nějak vaše nálada? Jaká je nyní vaše hladina energie?

Díky vzpřímenému postoji nebudete pouze vypadat sebejistěji, ale budete sebejistější
Správné držení těla není dobré jen pro vaše fyzické zdraví. Vzpřímený postoj (nebo sezení):
- zvyšuje sebevědomí a sebejistotu,
- zmírňuje stres, úzkost a obavy,
- zlepšuje náladu, pomáhá předcházet depresi, případně zmírňovat příznaky deprese,
- zvyšuje energii a napomáhá soustředění,
- podporuje pozitivní myšlení.
Kromě toho lidé se vzpřímeným a otevřeným držením těla (žádné hrbení, křížení rukou a nohou a podobně) působí sebejistějším a přístupnějším dojmem na ostatní. Správný postoj tak dokáže podpořit nejen zdraví vašeho těla, vaši emocionální rovnováhu a výkonnost, ale i asertivní vystupování a lepší vztahy s ostatními.
Jak využít postoj k regulaci nálady během dne
- Několikrát během dne se zastavte a zkontrolujte si, jaké máte držení těla. Udělejte si z toho zvyk (například při příchodu do práce, během pauzy, po příchodu domů z práce) anebo si nastavte upomínku na telefonu. Uvědomte si, jak se právě cítíte. Potom upravte svůj postoj tak, abyste stáli nebo seděli vzpřímeně.
- Před důležitou událostí, ze které máte obavy nebo trému (například mluvení před ostatními, náročná schůzka, zkouška ve škole) zkuste zaujmout "power pose": Na dvě minuty se postavte rovně s rameny dozadu, nohama mírně dál než na šířku ramen a ruce si dejte v bok. Tento postoj je spojený s pocitem jistoty - a sebejistoty. Vnímejte, jak se změní vaše nálada.
- Všímejte si souvislostí mezi svým postojem a emocemi v průběhu dne a jak změna postoje v různých situacích dokáže váš emocionální stav změnit. Vnímejte, co pro vás nejlépe funguje. Všímejte si také toho, jak na vás lidé reagují, když stojíte nebo sedíte vzpřímeně a sebejistě oproti tomu, když se hrbíte.