Emoční potřeby a stres

Jak zvládat chronický stres péčí o vaše emoční potřeby

Stres není jenom o velké zátěži v práci, ve škole nebo v domácnosti. Chronický stres je mnohem častěji vyvolaný nenaplněnými emočními potřebami, než nekonečným seznamem úkolů.

Musíme si uvědomit, že nejsme stroje. Pokud toho chceme více zvládnout, jednoduše začít více pracovat často není odpověď z mnoha různých důvodů. Tím hlavním je, že pokud kvůli práci začneme zanedbávat péči o sebe sama, prvním problémem, který vznikne, bude to, že přestaneme mít čas, energii i zájem o to, abychom se zabývali sami sebou a svými potřebami.

Naše emoce jsou odrazem našich potřeb. Pokud emoce zanedbáváme, zanedbáváme tím i své potřeby.

Jsou to právě nevyřešené emoce, ať už strach, úzkost, vina, vztek, samota nebo cokoliv dalšího, které největší měrou přispívají k rozvoji chronického stresu - a to i tehdy, když si je vůbec neuvědomujeme.

Naše tělo a mysl jsou úzce propojené. To, jak zvládáme stres a jak dbáme o své emoční potřeby, ovlivňuje nejen naši psychiku, ale i fyzické zdraví. Pokud se naučíme naslouchat signálům z těla a vnímat své emoční stavy, můžeme lépe předcházet vyčerpání, zvládat každodenní výzvy a vytvářet pevný základ pro vyvážený a spokojený život.

Věnujte proto pozornost svým emocím. Informují vás o tom, co potřebujete. Když je budete vnímat, respektovat vlastní potřeby a starat se o sebe po psychické, fyzické i emocionální stránce, výrazně zmírníte dlouhodobý stres.

Jak neuspokojené emoční potřeby vedou k chronickému stresu

  • Emoční potřeby jako potřeba sounáležitosti, bezpečnosti, uznání a blízkých vztahů můžou snadno zůstat neuspokojené, zvláště ve vysoce stresujícím a hektickém prostředí, což je v dnešní době každodenní realita většiny lidí.
  • Když tyto potřeby ignorujeme, naše tělo odpoví tím, že zůstane ve stavu stresu - tělo ví, že nám něco zásadního chybí, a tak je nervový systém neustále ve stavu poplachu.
  • Výzkumy ukazují, že pocity "odpojení" od ostatních a nedostatku podpory mohou vyvolat stresovou reakci velmi podobnou té, jako bychom byli ve stavu skutečného fyzického ohrožení. To je pro organismus dlouhodobě velmi vyčerpávající.

Jak pracovat se svými emočními potřebami

Zamyslete se, co by vám ve vašem životě mohlo chybět, anebo naopak čeho je příliš.

  • Možná se cítíte nedocenění?
  • Zahlcení?
  • Osamělí?
  • ...?

Pokud zvládnete poznat své emoční potřeby a uspokojit je, výrazně snížíte míru svého stresu. Jak to udělat?

  • Zvykněte si vnímat, jak se cítíte: Uvědomte si své emoce, aniž byste je posuzovali - nebo odsuzovali.
  • Stanovte si zdravé hranice: Chraňte si svou emoční energii tím, že řeknete "ne", kdykoliv je to potřeba.
  • Udělejte si prioritu z času pro sebe: Každý den si stanovte alespoň pár minut času, který budete věnovat jen sami sobě. Najděte si také pravidelně čas pro své osobní zájmy a koníčky.
  • Budujte emoční vazby: Vyhledávejte podporu od svých blízkých, nebo se zapojte do skupin, ve kterých se budete cítit dobře a které podporují vaši emoční pohodu.

Například pokud se neustále cítíte zahlcení v práci, nejhorší, co můžete udělat, je zatnout zuby a dál pracovat. Pokuste se zjistit, jestli jde skutečně pouze o množství pracovních úkolů, co způsobuje váš stres, anebo jestli za ním nemůže být nenaplněná potřeba (třeba pocit nedostatku uznání nebo podpory). Snažte se udělat jakékoliv změny uznáte za vhodné, abyste situaci vyřešili, ať už to znamená promluvit si se šéfem, nastavit si pravidla s kolegy anebo změnit práci.

Neutíkejte před svými emocemi

Jestliže přestanete své emoce ignorovat a zanedbávat a začnete jednat v souladu se svými potřebami, časem se vám podaří uniknout ze zdánlivě nekonečného kolotoče stresu a vybudujete si dobrý základ pro větší celkovou pohodu.