
Utváření vlastní identity
Kým budete je jen na vás
Jakým člověkem chcete být? Co je pro vás nejdůležitější? Podle toho si vybírejte, jak se budete chovat a čemu budete věnovat svůj čas, energii a pozornost.
Velká část z nás ponechává vývoj svého života do velké míry náhodě. Místo toho, abychom žili v souladu se svými hodnotami, tím, co je pro nás důležité a smysluplné a na čem nám skutečně záleží a šli za svými cíli, necháváme často naše okolí, aby řídilo náš život – a nás. To vede ke stresu nejen proto, že se za každou cenu můžeme snažit splnit požadavky a představy okolí, ale především proto, že to, co většinu času děláme, není v souladu s tím, na čem nám skutečně záleží.
Kdo neřídí sám sebe, toho řídí někdo jiný
Náš život – od detailů a dílčích aktivit až po celkové směřování našeho života pak určují ostatní lidé – ať už naši rodiče, rodina a příbuzní, naše děti, nadřízení, kolegové nebo i podřízení v práci, komunita, ve které žijeme, celé širší okolí a dokonce i fyzické prostředí, ve kterém se nacházíme. Místo toho, abychom byli tvůrci a autory svého vlastního života a žili jej podle svých představ, se často nevědomky stavíme do pasivní role objektu zájmu nebo dokonce oběti jiných.
Porozumění vlastní identitě je klíčem k dlouhodobé rovnováze, odolnosti a spokojenosti
Když víte, kdo jste, co je pro vás důležité a jaké hodnoty vás vedou, můžete lépe zvládat stres, jasně stanovovat hranice a dělat rozhodnutí v souladu se svými potřebami.
- Pochopit, kdo jste a co a proč vás stresuje, vám pomůže najít praktické způsoby, jak stresu předcházet nebo ho omezit, ale také snáze poznat, kdy a proč se cítíte vyčerpaní, a vytvořit si vlastní strategie, jak si "dobít baterie".
- Lepší porozumění sobě samým vám umožní snadněji říkat "ne" věcem, které nejsou v souladu s vašimi hodnotami.
- Když víte, co vás naplňuje, lépe si nastavíte priority a získáte více času na to, co je pro vás skutečně důležité.
Identita, nad kterou přemýšlíte a aktivně ji utváříte, vám poskytuje základ, na kterém můžete budovat zdravé návyky a spokojenější život.
Jak se naladit sami na sebe?
Začněte si klást jednoduché otázky: Co mě naplňuje? Jaké jsou mé silné stránky? Co mě uklidňuje? Z čeho mívám radost? Lepší poznání a pochopení sebe sama vám pomůže najít větší rovnováhu mezi tím, co chcete a potřebujete vy, a co po vás chtějí ostatní, i v tom, jak se chováte sami k sobě.

Definuje vás vaše minulost?
Jednou z hlavních věcí, které nám brání ve vývoji je, že sami sebe omezujeme svou minulostí. Když plánujeme nebo přemýšlíme o své budoucnosti, už od začátku drasticky zužujeme své možnosti na základě toho, na co jsme zvyklí a naučení z minulosti. Definujeme sami sebe na základě toho, co (možná) bylo pravdou někdy v minulosti a máme sklon tato fakta považovat za neměnné skutečnosti.
- Pokud jste se v minulosti v přítomnosti lidí necítili dobře a měli jste potíže komunikovat, jste stydliví.
- Pokud sem tam něco shodíte a rozbijete, jste nešikovní.
- Pokud jste něco nepochopili nebo zkazili, jste nemožní hlupáci...
Když pak nastane příležitost pustit se do nějakého úkolu, první, co uděláme, je, že se zamyslíme, zda bychom jej zvládli. A místo toho, abychom to zkusili – možná úplně jinak než v minulosti, a nebo po náležité přípravě – se rovnou vzdáme. Přece už víme, že to nemá smysl.

Jste na sebe přísní a kritičtí?
Zdravý rozum a přiměřená sebereflexe jsou velmi prospěšné, ale zkuste se nejdřív zamyslet, jestli negativní názory, které na sebe máte, jsou objektivní a odpovídají realitě.
Pokud jde o váš vlastní názor, byli byste při posuzování schopností a výsledků stejně přísní, kdybyste měli hodnotit třeba blízkého kamaráda? A jde vůbec o váš názor, a nebo je to názor, který vám často opakují nebo opakovali ostatní? Mnoho lidí si nese nejrůznější zkreslené představy a kritické názory na sebe sama už z dětství, ale řada z nich často pochází i z dospělosti.
Váš "vnitřní kritik" by měl fungovat jako váš rádce a pomocník, upozorňovat vás na možné chyby a rizika, ale nesmí se stát vaším tyranem, který vás bude ode všeho odrazovat.

Dívejte se do budoucnosti
I pokud je vaše sebehodnocení poměrně objektivní, může se vztahovat jedině k tomu, co bylo v minulosti. Jedno selhání, nebo i tisíc selhání neznamená, že budoucnost nemůže být jiná. Možná potřebujete více informací. Nebo radu či odlišný pohled někoho, kdo má s danou oblastí víc zkušeností než vy. Nebo více praxe. Nebo jiný přístup a odlišný způsob řešení.
Možností je mnoho a téměř vždy existuje alespoň jedna alternativa k tomu, co jste zkoušeli v minulosti. Zaměřte se proto raději na budoucnost. Dejte si povolení selhat, protože tak se učíme nejvíc, ale dejte si také povolení uspět. Selhání je jisté jenom tehdy, když se předem vzdáte.
Rozhodněte se sami, jakým člověkem chcete být, co je pro vás důležité, čeho chcete dosáhnout a jaké své vlastnosti a schopnosti budete rozvíjet.
Zásadním způsobem tak přispějete k aktivnímu vytváření souladu mezi vašimi myšlenkami, činy i sebeobrazem, což je základem pro budování vnitřní stability.
Zbytečně se neomezujte a nevzdávejte
Nikdy se předem nevzdávejte jen proto, že se něco zdá obtížné, anebo proto, že se vám v minulosti nedařilo. Nenechte si od druhých namluvit, že na něco nemáte. Rozhodněte se sami, jestli se do něčeho pustíte nebo ne.
Nikdy se nenechávejte omezovat absolutními prohlášeními typu "já jsem X, a proto nemůžu Y".
Za X si doplňte libovolnou svou vlastnost a za Y jakoukoliv činnost nebo cíl, kterého byste rádi dosáhli, ale myslíte si, že na to zkrátka nemáte ty správné vrozené předpoklady nebo schopnosti.
Na to, jestli nakonec uspějete nebo ne, má mnohem větší vliv vaše ochota neustále se učit a zlepšovat, a úsilí, které dané věci věnujete, než vrozený talent. Přirozeně nadaných lidí a géniů je poměrně málo, ale téměř každý průměrný člověk je při dostatku snahy a úsilí schopný naučit se téměř jakoukoliv dovednost, ať už jde o cizí jazyk, vyšívání nebo programování. Možná si teď říkáte, že to je sice hezké, ale vy na to nemáte dostatečnou trpělivost nebo pevnou vůli. Naštěstí i trpělivost, pevná vůle a jakékoliv další vlastnosti, které byste ve svém životě potřebovali, se dají postupně natrénovat, naučit a posilovat, stejně jako můžete trénovat a posilovat svoje svaly.

Drobnosti, ze kterých se skládá život
Vstávám už od rána ve stresu, kopnu do sebe kávu, abych vůbec mohl/a fungovat a pak se na poslední chvíli denně řítím do práce v největší zácpě, kde mi vynadá šéf, že pravidelně chodím pozdě. Anebo vstávám o hodinu dřív, pár minut cvičím a pár minut relaxuji, abych se fyzicky i psychicky pozitivně naladil/a na nadcházející den, v klidu si sním snídani a ve chvíli, kdy v pohodě a beze spěchu přijíždím do práce (a dopravní špička teprve začíná), takže můžu začít pracovat o pár minut dřív než ostatní a hlavně v klidu a dobré náladě. Může se to zdát jako docela nepodstatný rozdíl. Vždyť jde jen o jednu hodinu. Ale za pár let bude váš život v každém z těchto příkladů vypadat úplně jinak, budete mít možná úplně jiný vztah se šéfem i kolegy, jinou výplatu, budete na tom jinak se zdravím.
Budete úplně jiným člověkem.

Cíleně vytvářejte vlastní identitu
Poznejte sami sebe. Jací jste teď? Jaké jsou vaše silné a slabé stránky? S jakými oblastmi svého života jste spokojení, s jakými nespokojení? Proč? A teď si představte své ideální budoucí já třeba za 5 let. Jaký je to člověk? Jaké má vlastnosti? Co dělá? Jak vypadá jeho běžný den? Neomezujte se tím, co je teď nebo co bylo v minulosti, použijte svou představivost.
Napadne vás něco, co byste mohli nyní začít dělat (nebo přestat dělat), abyste se aspoň o trochu přiblížili svému ideálnímu já?
Každý večer se zamyslete:
- Čemu jste dnes věnovali svůj čas a energii? Jak jste se chovali? Co jste říkali? Jak jste přemýšleli? A jakého člověka to z vás dělá?
- Jaké jsou vaše nejdůležitější hodnoty? Na čem vám v životě nejvíc záleží?
- Jakým člověkem chcete být?
- A co pro to zítra uděláte? Naplánujte si to, ideálně si to zapište, a nedovolte při tom, aby vaše minulé chyby a selhání definovaly vaše možnosti a vaši budoucnost.