
Otevřená komunikace
Naučte se vyjádřit
Většina nedorozumění, konfliktů a následného stresu vzniká vinou špatné komunikace. Představte si, že si váš partner po náročném dni povzdechne, že je doma nepořádek. Co se právě stalo? Zkritizoval vás? Nebo vás požádal o pomoc ne zrovna nejlepším způsobem? Nejasná komunikace je příčinou zbytečných konfliktů. Zvykněte si proto komunikovat věcně, přímo a otevřeně, prospěje to vám i vašim vztahům. Nikdo nezná vaše přání a potřeby tak, jako vy, takže je za vás nikdo jiný nevyjádří.
V běžném životě bývá někdy složité najít rovnováhu mezi tím, co chceme říct a jakým způsobem, a tím, co od nás očekává okolí a co se považuje za vhodné a přijatelné:
- Většinou je žádoucí snažit se komunikovat klidně a slušně, ale nemělo by to přerůst ve strojenost, křeč a přetvářku, kdy vlastně vůbec neříkáme to, co skutečně chceme a potřebujeme.
- Dokázat upřímně vyjádřit, co si myslíme, a nebát se říct si o to, co chceme, nám pomůže vyhnout se zbytečné frustraci, nespokojenosti i nedorozuměním. Na druhou stranu jsme od malička vychováváni k tomu, abychom se neprosazovali na úkor ostatních.
- Usilovat o domluvu a kompromis je považováno za ideální přístup, ale za každou cenu se vyhýbat konfliktu není vždy prospěšné.
Jednou z klíčových schopností, kterou byste měli rozvíjet pro efektivní a vyváženou komunikaci je emoční inteligence.
Asertivní komunikace
Asertivita je přímé a otevřené vyjadřování vlastních zájmů a potřeb s ohledem na zájmy a potřeby ostatních.

Asertivní chování není pasivní
Pasivní chování je:
- snaha každému vyhovět,
- vyhýbání se konfliktu za každou cenu,
- ustupování ostatním,
- "ostatní mají přednost přede mnou".
Proč pasivní chování škodí?
Při pasivním chování nerespektujeme vlastní potřeby a dochází ke skrytému konfliktu. Druhá strana vůbec nemusí vědět, že dělá něco, co nám vadí nebo v čem narušuje naše hranice a proto ani není možná oboustranně přijatelná domluva. Neviditelný konflikt může výrazně poškozovat naši psychickou pohodu i vzájemné vztahy, hlavně při dlouhodobém opakování.
Chovat se pasivně může být vhodné v situacích, kdy jde o nedůležité záležitosti, na kterých nám skutečně nezáleží.

Asertivní chování není agresivní
Agresivní chování je:
- sebeprosazení na úkor druhých,
- vítězství za každou cenu,
- napadání ostatních, vyvolávání konfliktů,
- "já mám přednost před ostatními".
Proč agresivní chování škodí?
Otevřeně agresivní chování narušuje
vztahy a neumožňuje domluvu, protože nerespektujeme druhou stranu. Je zřejmé,
že prosazujeme vlastní zájmy na úkor druhého, konflikt je pro obě strany viditelný.
Agresivní chování může být potřebné při fyzické i slovní obraně nebo sebeobraně a v záležitostech, které jsou extrémně důležité.

Asertivní chování není manipulativní
Manipulativní (nebo pasivně-agresivní) chování je:
- nejasné, matoucí chování,
- nepřímá, skrytá agrese,
- vydírání ostatních – např. předstírané nebo přehnané emocionální projevy, pláč, křik, lichotky, sarkasmus, předstíraná bezmocnost...
Proč manipulativní chování škodí?
Protože nekomunikujeme přímo a jasně, není opět možná domluva. Konflikt může být částečně skrytý anebo od počátku zjevný, ale naše chování a komunikace není v souladu s tím, co si skutečně myslíme nebo o co nám opravdu jde, proto to nemůže vědět ani druhá strana.

Asertivní komunikace znamená:
přímé a otevřené
(protože předcházíme nejasnostem, podvodu, nedůvěře = není manipulativní)
vyjadřování vlastních zájmů a potřeb
(protože
nikdo jiný je nemůže znát, a proto
je ani za nás vyjádřit nebo prosadit = není pasivní)
s ohledem na zájmy a potřeby ostatních
(protože respektujeme ostatní, snažíme se udržovat spolupráci a férové a rovnocenné vztahy = není agresivní)
Jak asertivita snižuje stres
Asertivita je dobrá nejen pro naši psychiku, protože nám umožňuje vyjádřit to, co potřebujeme.
Když se naučíme komunikovat přiměřeně asertivně, můžeme výrazně omezit řadu negativních emocí a jejich škodlivý vliv na tělo. Například:
- Hněv a frustrace: Namísto toho, abychom v sobě pokaždé dusili své výhrady, když někdo dělá něco, co se nám příčí, se je můžeme naučit klidně a s respektem komunikovat. Už jen tím, že se je naučíme přiměřenou formou a včas sdělit druhé straně, co nám vadí, zamezíme následným výbuchům nahromaděného hněvu a frustrace. Snížení intenzity hněvu je spojené s poklesem zvýšeného krevního tlaku, snížením svalového napětí či zmírněním bolestí hlavy způsobených svalovou tenzí.
- Úzkost a stres: Lepší a kvalitnější komunikací našich potřeb častěji dosáhneme jejich uspokojení. Zároveň procvičováním sdělování našich myšlenek a pocitů trénujeme i své společenské dovednosti a jsme v interakcích s druhými jistější. Tím dochází ke snížení stresu a úzkosti a souvisejících fyzických symptomů jako je rychlé a povrchní dýchání, zrychlený tep, zažívací potíže nebo shrbený postoj.
Přímá a otevřená komunikace v kostce
- Jenom vy jste zodpovědní za své myšlenky, pocity, rozhodnutí, za všechno, co děláte a říkáte a za důsledky, které z toho plynou.
- Máte právo říkat věci na rovinu tak, jak jsou: říct, co si myslíte, vyjádřit, jak se cítíte, a požádat o to, co potřebujete.
- Máte právo se upřímně vyjádřit, i pokud se domníváte, že se to ostatním nebude líbit nebo s vámi budou nesouhlasit (ale vyhněte se záměrné a zbytečné provokaci).
- Nezaměňujte formu (buďte slušní, korektní, mluvte v klidu) s obsahem (nebuďte přehnaně ohleduplní, věci zbytečně nezaobalujte, nezlehčujte, nepřekrucujte, neříkejte něco jiného, než co si myslíte).
- Máte právo nejednat asertivně: jak a co komunikujete je vždy jen vaše rozhodnutí.

Nejčastější předsudky a obavy ohledně asertivity
"Když vyjádřím, co chci, je to neslušné a sobecké."
Není! Je to normální, je to vaše právo a je to nezbytné pro zachování vašeho zdraví a rovnováhy ve vašem životě. Vyjádřete se v klidu a slušně, ale vyjádřete se!
"Když se budu snažit prosadit, poškodím vzájemné vztahy."
Nepoškodíte! Budete udržovat vztahy upřímné a funkční. Kdo jiný bude prosazovat vaše zájmy, když ne vy sami? Respektujte ostatní, ale respektujte v první řadě sami sebe!
"Když
budu říkat, co si skutečně myslím, budu vypadat hloupě, směšně, divně, trapně..."
Nebudete! Věřte tomu, že touto obavou se trápí většina lidí a většinou bezdůvodně. Zaměřte se na to, co si myslíte vy sami, ne na to, co si myslí ostatní.