
Kontrola nad informacemi
Dostaňte pod kontrolu informace, které se k vám dostávají
Kolikrát jste se přistihli, že místo klidné chvilky před spaním sjíždíte nekonečný proud sociálních sítí nebo kontrolujete pracovní e-maily, i když je už dávno po pracovní době? Cítíte se pak unavení, podráždění, možná dokonce zahlcení? Nejste sami.
Nejste sami. V dnešní uspěchané době je snadné ztratit přehled o tom, kolik času trávíme online, a nechat se pohltit nekonečnými informacemi. Pojďme to změnit. Přemýšlejte nad tím, jaké informace přijímáte, z jakých zdrojů (zprávy, sociální sítě, ostatní lidé?) a jak na vás tento obsah působí. A naučte se vytvořit si zdravější návyky a tím i zdravější vztah k technologiím i k ostatním, získat více kontroly, omezit zbytečný stres a najít ztracenou rovnováhu.
Mnoho lidí dnes trpí přetrvávající špatnou náladou, opakovanými úzkostmi a obavami, negativismem, prudce vzrostl počet lidí s depresí a jinými psychickými problémy. Není čemu se divit. Denně jsme bombardováni přívalem většího množství informací, než s kolika se před sto lety člověk setkal za celý svůj život. To je zkrátka množství, které i při nejlepší vůli není člověk schopen pojmout, natož zpracovat.
Nezvladatelný a nekonečný příval informací ze všech stran je zdrojem dalšího stresu a pocitu, že nad věcmi nemáme kontrolu.
Ještě závažnějším problémem je to, že převážná část těchto informací je negativní a proto vyvolává negativní emoce a nepříznivě tak působí na naši psychiku i tělo, aniž bychom si to uvědomovali.

I seriózní zpravodajství stresuje
I u seriózního zpravodajství bývá pravidlem, že převážná část zpráv je alespoň v určitém ohledu negativní. Zprávy jsou záměrně vybírány tak, abychom se dozvídali v první řadě o tom, co špatného se stalo. Vezměte si třeba letecké nehody. Pokud dojde k letecké havárii a všichni na palubě letadla zemřou, o tragické události se pak často mluví ještě týdny poté. Na druhou stranu každý den vzlétne a bez nejmenšího problému přistane kolem sto tisíc letadel, ale ani o jediném z nich běžně ve zprávách nebývá ani zmínka! Stejně tak se do normálního zpravodajství dostává minimum zpráv o řidičích, kteří ten den bezpečně dojeli do cíle, o lidech, kteří udělali svou práci přesně tak, jak měli, o dětech, které se bezpečně vrátily ze školy domů, o rodinách, které jsou dobře ekonomicky zajištěné a o milionech dalších událostí a situací, které jsou neutrální nebo vysloveně pozitivní.
Ať už jde o čtení zpráv na internetu, sledování zpravodajství v televizi, nebo poslech zpráv v rádiu, je jasné, že sledování zpráv k naší duševní pohodě nepřispívá. Naopak potom býváme často rozčílení nebo i znepokojení. A to ani nemluvíme o řadě nepřesných, zavádějících nebo záměrně klamavých a nepravdivých zpráv. A není to jen o psychice. Až příště dočtete zprávy, zaměřte pozornost na tělo. Jak se fyzicky cítíte?

Na zprávy si vyhraďte konkrétní čas
V první řadě se zamyslete, jak často je pro vás skutečně nezbytné, abyste zprávy sledovali. Abyste zůstali v obraze o aktuálním dění, je úplně dostatečné podívat se na ně jednou nebo párkrát za týden. Rozhodně není potřeba je sledovat denně, nebo i několikrát za den. Pokud vaše práce vyžaduje, abyste měli neustále přehled, zkontrolujte zprávy jednou, maximálně dvakrát denně. V každém případě si na sledování zpráv vyhraďte konkrétní čas, např. 20 minut po příchodu z práce. Tento čas dodržujte, nepřetahujte, a odolejte nutkání kontrolování zpráv mimo tuto dobu. Vyhněte se zprávám brzy po ránu (mohli byste si zkazit náladu na celý den) a těsně před spaním (bude se vám hůř usínat a spát).

Sociální sítě stresují také
Sociální sítě jsou úžasným prostředkem komunikace, který nám umožňuje zůstat pohodlně v kontaktu s obrovským množstvím lidí kdekoliv na světě. Ale zároveň jsou opět zdrojem nefiltrovaného, neřízeného přívalu nejrůznějších informací z nejrůznějších zdrojů. A tyto informace nejsou vždy pravdivé – často jsou nepřesné, neúplné, zkreslené nebo i úmyslně zmanipulované. A opět, velká část z nich představuje různé negativní zprávy a nebo nás nevědomky vede ke srovnávání nás a našeho života s nepoměrně lepším životem tisíců jiných lidí... alespoň podle toho, co tvrdí jejich profily. A máme tu další zdroj stresu.
Kromě toho s sebou sociální sítě nesou další riziko – a sice velkého množství promrhanému času (což přispívá k ještě většímu stresu, zvlášť pokud jste už tak pod velkým časovým tlakem) a vzniku závislosti. Je to závažný problém, který se ani zdaleka netýká jen mladších generací.

Moderní technologie mají sloužit nám, ne my jim
E-maily, SMS zprávy, sociální sítě, chatovací aplikace, internet... To všechno jsou úžasné nástroje, díky kterým si můžeme snadno a rychle předávat informace nebo si kdykoliv popovídat s člověkem na druhé straně zeměkoule.
Připomínejte si, že úkolem těchto nástrojů je usnadňovat nám život, ne ho znepříjemňovat, a šetřit náš čas i energii - a ne nás o ně připravovat. Pravidelně se zamýšlejte nad tím, jestli svá elektronická zařízení používáte vědomě a účelně, v souladu se svými záměry, anebo prostě ze zvyku.
Berte svůj telefon do ruky jen tehdy, když ho skutečně potřebujete použít, jakmile skončíte, odložte ho. Předem si stanovte, co na něm budete dělat, kdy a jak dlouho a dodržujte to. Stejně jako zpravodajství, ani sociální sítě by neměly být tím prvním, čemu se věnujete před probuzením, nebo tím posledním před spaním.

Vyhýbejte se negativním lidem
Naši náladu, a tedy i náš fyzický stav, do velké míry ovlivňují lidé, se kterými trávíme nejvíce času, ať už fyzicky, nebo on-line. Asi všichni známe někoho, kdo i v té nejpozitivnější věci dokáže vždy najít něco špatného, nebo z drobné nepříjemnosti udělat katastrofu mezinárodních rozměrů. Takoví věčně nespokojení kritici a pesimisté, kteří neustále hodnotí, odsuzují, stěžují si a všechno vidí černě často sami o sobě prohlašují, že jsou "objektivní", "opatrní" nebo "realisté". Ve skutečnosti jde nejen o nepříjemný, ale někdy i nebezpečný způsob manipulace, který dokáže krátkodobě zkazit náladu, sebrat odvahu, připravit o chuť a motivaci, ale také dlouhodobě podkopávat naše sebevědomí a negativně působit na naši psychiku a tím pádem i na naše fyzické zdraví.

Vyhledávejte kontakt s lidmi, kteří na vás působí pozitivně
Snažte se co nejvíce obklopovat a trávit čas s lidmi, kteří jsou optimističtí, pozitivní a ochotní raději hledat konstruktivní řešení než nadávat, stěžovat si a šířit špatnou náladu a bezmoc.
Se známými, kteří na vás působí negativně,
jednoduše omezte styky. U lidí, s nimiž v kontaktu zkrátka být musíte, si
uvědomte, jak na vás působí. Snažte se udržet si od nich zdravý odstup a nenechat se
vtáhnout do jejich nastavení mysli.
Získejte kontrolu nad informacemi
Na sledování zpráv si vyhraďte konkrétní čas během týdne (nebo dne, pokud je to nutné), tento čas dodržujte a nepřetahujte.
Telefon, počítač i tablet používejte vždy vědomě a za konkrétním účelem, ne ze zvyku. Předem si určete, co na nich budete dělat, proč, kdy a jak dlouho. Určený čas dodržte a potom zařízení vypněte nebo odložte.
Sociální sítě, ale také e-maily a zprávy "nehlídejte" v průběhu celého dne, ale zkontrolujte je pouze několikrát za den (možná by u některých stačilo jen jednou denně nebo dokonce jednou za několik dní?) v předem určených časech.
Vyhněte se sledování zpráv, kontrole sociálních sítí i e-mailů ihned po probuzení a těsně před spaním. Uvidíte, že budete mít příjemnější den i lepší usínání a klidnější spánek.
Pokuste se do svého týdne zařadit den (nebo aspoň hodinu) bez jakýchkoliv digitálních zařízení.
Pokud zjistíte, že jste na svém telefonu, sociálních sítích nebo jakémkoliv jiném nástroji závislí, neváhejte vyhledat odbornou pomoc!
Snažte se trávit co nejvíce času s lidmi, kteří vás podpoří, zvednou vám náladu a problémy řeší konstruktivně. Naopak se vyhýbejte věčným pesimistům a nespokojencům, kteří jen kritizují, odsuzují, stěžují si a srážejí ostatní.