
Nalaďte se na signály z těla
Nalaďte se na své tělo, chce vám něco říct
Také už jste někdy ignorovali bolest hlavy nebo ztuhlá záda proto, že jste na to prostě neměli čas? Většina lidí po většinu svého života vůbec nevnímá signály ze svého těla. A pokud ano, tak jim nevěnuje moc pozornosti. Věděli jste, že tento přístup obvykle vede ke stresu, syndromu vyhoření a zdravotním potížím?
Tento problém se s největší pravděpodobností týká i vás. Schválně si zkuste odpovědět na jednoduchou otázku "Jak se právě cítím fyzicky a emocionálně?" a uvidíte, jak na tom jste.
Tělo s námi neustále "mluví":
- V podobě signálů, jako je svalové napětí, tep, způsob, jakým dýcháme, změnami trávení, tím, jestli jsme unavení nebo plní energie a řadou dalších projevů.
- I naše emoce se projevují fyzicky (například stažený žaludek při úzkosti).
- Dává nám neustále zpětnou vazbu o tom, jak nás ovlivňuje jak naše okolí, i o tom, v jakém stavu je naše vnitřní prostředí - myšlenky, pocity, nálady, fyzický stav...
A my obvykle moc neposloucháme. Někdy se i snažíme neslyšet, zvlášť pokud jsou vjemy, které pociťujeme, nepříjemné, nebo se nám zrovna zkrátka nehodí a vyrušují nás od toho, co právě nutně potřebujeme dělat.

Kdo neposlouchá, nic se nedozví
Jestli budeme nebo nebudeme svému tělu naslouchat, záleží na každém z nás.
Pokud se rozhodneme neposlouchat, dobrovolně se připravujeme o obrovské množství užitečných a důležitých informací.
Potom si neuvědomujeme, co bychom měli (nebo neměli) dělat, nedokážeme zohlednit vlastní fyzické ani psychické potřeby a to se vždy dříve nebo později negativně projeví.
Naopak pokud se naladíme na vjemy z vlastního těla, pomůže nám to předcházet problémům předtím, než se zhorší, a zlepšíme své fyzické i psychické zdraví, odolnost a celkovou pohodu.
Jak dobře vnímáte signály svého těla?
Jak se naladit na tělo?
Začněte úplně jednoduše:
- Naučte se pravidelně na moment zastavit a provést rychlý body scan: zaměřte pozornost postupně na jednotlivé části těla a vnímejte, co v nich cítíte. Možná se vám zpočátku bude zdát, že necítíte nic, a to je úplně v pořádku, ale časem se vaše vnímavost a rozlišovací schopnost bude zlepšovat.
- Praktikujte vědomé dýchání: všímejte si chvíli svého dechu. Nic na něm neměňte, jenom pozorujte, jaký je a co při dýchání pociťujete ve svém těle.
- Důležitá není délka, ale časté opakování. Cvičení vám může zabrat klidně pouze minutu, nebo i jen pár sekund, pokud zrovna více času nemáte. Nastavte si upomínku na telefonu nebo chytrých hodinkách, abyste si nezapomněli alespoň dvakrát nebo třikrát na den připomenout, že vaše tělo vám pravděpodobně chce něco říct. Vyslechněte ho.
- Z všímavosti k vlastnímu tělu nemusíte dělat žádnou speciální aktivitu, ale můžete je přirozeně zařadit do svého běžného dne. Až budete čekat ve frontě nebo v dopravní zácpě, můžete si udělat krátký body scan. Vědomé dýchání můžete procvičovat třeba během pití kávy nebo při čekání na načtení e-mailových zpráv. Kdykoliv během dne se můžete na pár sekund zastavit a zamyslet, jak se právě cítíte.
Možná vám zezačátku budou tato cvičení připadat divná, směšná nebo zbytečná. Možná bude to, co budete vnímat, nepříjemné, zvláště pokud jste ve stresu nebo máte zdravotní problémy. Vytrvejte. Čím více se naladíte na své tělo, tím více informací získáte a tím lépe budete moct začít pracovat na svém duševním i fyzickém zdraví a pohodě.

Poznejte a pochopte své emoce
Zdroje:
CAMBRIDGE HEALTH ALLIANCE. Listening to your body: new research on mindfulness unlocks path to behavior change [online]. 2024-12 [cit. 2025-03-23]. Dostupné z: https://www.challiance.org/about-cha/newsroom/cha-newsroom/2024/12/listening-to-your-body-new-research-on-mindfulness-unlocks-path-to-behavior-change
SCHULZ, André; VÖGELE, Claus. Interoception and stress. In: Frontiers in Psychology [online]. 2015, roč. 6, čl. 993. DOI: 10.3389/fpsyg.2015.00993. Dostupné z: https://www.frontiersin.org/journals/psychology/articles/10.3389/fpsyg.2015.00993/full
KENG, Shian-Ling; SMOSKI, Moria J.; ROBINS, Clive J. Effects of Mindfulness on Psychological Health: A Review of Empirical Studies. In: Clinical Psychology Review [online]. 2011, roč. 31, č. 6, s. 1041-1056. DOI: https://doi.org/10.1016/j.cpr.2011.04.006. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S027273581100081X?via%3Dihub
Pérez-Peña, Marbella; NOTERMANS, Jessica; DESMEDT, Olivier; VAN DER GUCHT, Katleen; PHILIPPOT, Pierre. Mindfulness-Based Interventions and Body Awareness. In: Brain Sciences [online]. 2022, roč. 12, č. 2. DOI: 10.3390/brainsci12020285. Dostupné z: https://www.mdpi.com/2076-3425/12/2/285