Pijte vodu

Dostatečná hydratace je klíčová pro tělo i mysl

Cítíte se přes den unavení, malátní, podráždění a bez energie? Zamyslete se nad tím, jak jste na tom s pitným režimem a zkuste pít trochu více a pravidelněji. Například vždy před tím, než si sednete k práci, postavte si na stůl sklenici nebo láhev s vodou a pozorujte, jestli se začnete cítit lépe. Dostatečná hydratace má totiž vliv na naše fyzické i psychické zdraví, na naši náladu i výkonnost.

Lidské tělo je z více než 50 % tvořeno vodou a ve vodě probíhají všechny důležité procesy v těle i mozku. Dostatečný příjem tekutin je nezbytný, abychom mohli fungovat, byli zdraví a cítili se dobře.

Přínosy správného pitného režimu

Dostatek vody:

  • je nezbytný pro dobrou funkci trávení a zásobování buněk a tkání živinami,
  • pomáhá udržet zdravou tělesnou hmotnost,
  • umožňuje čištění těla a odstraňování odpadních látek,
  • pomáhá předcházet problémům s klouby,
  • přispívá k lepší kvalitě pleti,
  • zlepšuje pozornost, soustředění, výkonnost, náladu a úroveň energie, a to zvláště při zátěži - fyzické i duševní.

Tělo má poměrně velkou spotřebu vody i když jsme v klidu. Při jakékoliv zátěži, což může být jak fyzický výkon, tak pracovní vypětí (zkrátka dne všudypřítomný stres) pak ztrácíme ještě více vody a je nutné ji pravidelně doplňovat.

Nejčastější chyby při pití

Nejčastěji se dopouštíme dvou chyb: Na pití zapomínáme anebo pijeme nevhodné nápoje. Hodně lidí pije opravdu málo ne z toho důvodu, že by jejich tělo nepotřebovalo doplnit vodu, ale protože nejsou zvyklí vnímat své tělo, které jim signalizuje, že je čas se napít. Jsou na prakticky neustálou dehydrataci zvyklí. Někteří z nás pijí naopak dost, ale nápoje, které pro nás vůbec nejsou přínosné.

Pravidelný příjem vhodných tekutin je nezbytný pro zachování zdraví, rovnováhy celého organismu, psychické pohody a snižování únavy. Pojďme se podívat na základní pravidla týkající se pití.

Pijte dřív, než dostanete žízeň

Pít byste měli průběžně, během celého dne.

Abyste na pravidelné doplňování tekutin nezapomněli, je nejlepší mít pití neustále po ruce - postavte si láhev nebo sklenici s pitím na pracovní stůl, když jdete ven, vezměte si s sebou láhev vody.

Snažte se vědomě vnímat úroveň hydratace ve svém těle. Kromě samotné žízně existuje mnoho včasných varovných signálů, například zhoršené soustředění, únava nebo podrážděnost.

Pokud máte žízeň, znamená to, že už jste mírně dehydrovaní.

Doplňte vodu! Kdy je zvlášť důležité dostatečně pít:

  • Ráno po probuzení. V noci vypotíme 0,5 až 1 litr vody, i více, když je teplo. Vypití sklenice vody po ránu navíc pomůže nastartovat trávení.
  • Během fyzické aktivity a po ní. Při sportu, cvičení, fyzické práci a jakémkoliv jiném druhu fyzické aktivity tělo vytváří obrovské množství tepla, kterého se musí zbavit pocením. Tím dochází k velkým ztrátám vody.
  • Při stresu, únavě nebo nemoci. V zátěžových situacích má tělo větší nároky na spotřebu vody. Doplňování tekutin podpoří čištění těla od odpadních látek, funkci imunitního i nervového systému a působí pozitivně na psychiku.
  • V teplém prostředí. V horku, na slunci, v sauně... Všude, kde je teplo, se tělo ochlazuje pocením a ztrácí vodu.

Vypijte 1,5 až 2 litry denně

Doporučení, jak hodně pít, se pohybují mezi extrémy, kdy někteří doporučují i více než 3 litry denně, zatímco jiní tvrdí, že většinu potřebných tekutin získáme jídlem. Hodně doporučení se shoduje v tom, že bychom měli pít zhruba 1,5 až 2 litry denně. Vzhledem k tomu, že mnoho z nás pití během dne zanedbává, to může být rozumný start.

Základní pravidla pro optimální pitný režim a vaši pohodu a výkonnost

  • Snažte se během dne vypít zhruba 6 až 8 sklenic vody (to je přibližně 1,5-2 litru, přičemž jídlo do tohoto objemu nepočítejte) a vnímejte své pocity, náladu a úroveň energie. Potřebovali byste pít ještě více, nebo by vám naopak stačilo méně? Vaše tělo má vždycky pravdu.
  • Pokud máte vyšší hmotnost nebo pokud trpíte nadváhou, pijte více.
  • Pokud jste fyzicky aktivní, ve stresu, nemocní nebo se pohybujete v teplém prostředí, pijte více.
  • Všímejte si, jak se v průběhu dne cítíte. Zkuste pít o trochu více než normálně a pozorujte, jestli pak budete mít více energie a budete se cítit lépe.
  • Jestliže je vaše moč bezbarvá nebo světle žlutá, míváte málokdy žízeň a cítíte se dobře, pak pravděpodobně pijete dostatečně.

Pozor na cukr, kofein a alkohol

Limonády, ovocné šťávy, džusy a smoothie, energetické nápoje a všechny slazené nápoje obsahují velké množství cukru a tedy kalorií. Můžete si je dopřát výjimečně, stejně jako byste si dopřáli zákusek. Pít sladké nápoje je také v pořádku při fyzické aktivitě. Pokud ale většinu dne sedíte, dávejte si na cukry pozor.

Stejně tak to nepřežeňte s kofeinem. Kofein v těle zůstává až 10 hodin, to znamená, pokud vypijete šálek kávy po obědě ve 14 hodin, tak ještě o půlnoci může být ve vašem těle kofein a narušovat usínání a spánek. V odpoledních hodinách je proto vhodnější kávu vynechat nebo přejít na kávu bez kofeinu. Kofein je ale nejen v kávě! Je také v černém i zeleném čaji, v kole a v energetických nápojích.

K doplnění tekutin neslouží žádné alkoholické nápoje! Ty jsou naopak vysoce toxické, tělo zatěžují a zvyšují množství vody, které potřebujete.

Co pít? Ideálně čistou vodu, neslazené minerálky a čaje

Základem by měla být voda. Můžete si kupovat balenou stolní nebo minerální vodu. Protože mají různé složení a obsah minerálních látek, je vhodné je střídat. Vody by měly být vždy neslazené, neochucené a nesycené (bez bublinek). Na většině míst v České republice je naprosto bezpečné pít kohoutkovou vodu. Je to výrazně levnější varianta a kvalita kohoutkové vody je srovnatelná a někdy dokonce i lepší než u balených vod.

Přidat můžete také neslazené a neochucené čaje, především bylinkové, nebo kávovinové náhražky neobsahující kofein, jako je melta.

Dopřejte si dostatek čisté vody:

  • Snažte se pít v průběhu celého dne, a to minimálně 1,5 až 2 litry.
  • Pokud máte vyšší hmotnost, nadváhu, jste v teplém prostředí, při námaze, stresu a nemoci pijte víc.
  • Vnímejte své tělo. Zkuste zvýšit příjem vody a sledujte, jestli budete mít více energie a budete se lépe cítit. Pokud míváte často žízeň, pak pijete příliš málo.
  • Pijte čistou vodu, kohoutkovou nebo balenou, případně bylinkové čaje. Vyhýbejte se sladkým nápojům a nápojům s kofeinem a alkoholem.