Pohyb, dech a emoce

Pohyb, dech a emoce

Býváte někdy ztuhlí, unavení a nervózní po celodenním sezení? Věděli jste, že rychlé protažení nebo krátká procházka dokážou nejen dodat energii vašemu tělu, ale také omezit stres a zvednout náladu?

Zamyslete se nad tím, jak vypadá váš běžný den:

  • Všímáte si během dne toho, jaké máte držení těla, jak se tváříte a jakým způsobem dýcháte? 
  • Dáváte si během dlouhého sezení pravidelně přestávky, kdy se zvednete a protáhnete nebo projdete?
  • Věnujete se každý den aspoň chvíli nějaké fyzické aktivitě, po které se cítíte dobře?

Jestli se hýbeme, nebo trávíme celý den na židli a potom se přesuneme na gauč...
Jestli sedíme, stojíme a chodíme vzpřímeně, nebo se shrbenými zády a svěšenou hlavou...
Jestli se tváříme neutrálně nebo napjatě a vystresovaně...
Jestli dýcháme klidně nebo povrchně a nepravidelně lapáme po dechu...
To všechno jsou věci, které děláme neustále, nebo alespoň většinu dne, a které přitom mají obrovský vliv na celé naše tělo a jeho zdraví. Jenomže zároveň také mají přímý vliv i na naše emoce.

Pravděpodobně jste si všimli, že když jste smutní, máte tendenci mít svěšená ramena a skleslý výraz v obličeji. Ale věděli jste, že když nasadíte smutný výraz a postoj, začnete se také smutně cítit, i když k tomu nebudete mít žádný důvod? Dlouhodobé zaujímání "smutného" postoje přispívá k rozvoji chronicky špatné nálady. Totéž platí pro stres nebo úzkost, ale stejně tak i pro klid nebo spokojenost. Propojení mezi naším tělem a naší náladou funguje oběma směry.

Co najdete v této sekci?

  • Zjistíte, proč je pravidelný pohyb nezbytnou součástí péče o fyzické zdraví i psychickou pohodu a jak ho přirozeně začlenit do svého dne.
  • Naučíte se jednoduché dechové techniky, které vám pomohou zvládat náročné emoce.
  • Najdete tu způsoby, jak vědomě pracovat s tělem pro zmírnění stresu, zlepšení nálady i zvýšení energie.

V první části této sekce se dozvíte o významu pohybu a jak s ním začít, druhá část se věnuje všemu ohledně postoje, výrazu i dýchání.

Začněte se hýbat, zlepšete svůj postoj nebo změňte způsob, jakým dýcháte, a prospějete nejen svému tělu, ale zapůsobíte pozitivně i na svou psychiku. 


Pohyb, zdraví a zvládání emocí

Pohyb není pouze záležitost těla, ale také emocí. Je to jeden z nejúčinnějších nástrojů pro udržení fyzického zdraví, i pro uvolnění a zvládání emocí a zlepšení psychické pohody.

Praktický příklad pro začátek: Mnoha lidem pomáhá ke zmírnění stresu nebo hněvu například jít si zaběhat nebo si zacvičit jógu. Fyzický pohyb totiž pomáhá zbavit se nahromaděných emocí, zmírnit jejich intenzitu a "resetovat" nervový systém. Zároveň jakákoliv fyzická aktivita podporuje metabolismus, zlepšuje zdraví celého těla a zvyšuje odolnost.

  • Potřebujete se zbavit stresu, lépe zvládat vztek nebo si dokázat udržet lepší náladu? Nemusíte trávit hodiny ve fitku. Přečtěte si, jak i malé změny ve vašich každodenních aktivitách mohou přispět k větší psychické pohodě:

Postoj, dech a nálada

Jak sedíte, stojíte, jaký máte výraz a jak dýcháte mění, jak se cítíte. Naučte se s nimi pracovat a budete lépe zvládat své emoce.

Praktický příklad pro začátek: Možná jste si někdy všimli, že když pociťujete úzkost, mělké dýchání a shrbená záda tuto náladu ještě zhoršují. Když se jednoduše postavíte vzpřímeně a začnete dýchat hlouběji, můžete úzkost rychle zmírnit a zlepšit si náladu.

  • Zjistěte, jak pracovat s dechem, výrazem tváře a postojem těla pro rychlou a účinnou změnu nálady:

Ve zkratce: 5 tipů pro využití těla (nejen) ke zlepšení nálady

  1. Každý den dopřejte svému tělu minimálně 20 minut pohybu – počítá se sport, cvičení i procházka.
  2. Vnímejte své tělo. Ať už děláte cokoliv - sedíte, jdete nebo sportujete - uvědomujte si signály ze svého těla. Je vám tato poloha nebo aktivita příjemná nebo nepříjemná? Dodává vám energii, nebo vás unavuje? Vnímáte někde v těle napětí, nebo dokonce bolest? Respektujte to, co vám tělo říká.
  3. Několikrát za den se zastavte a uvědomte si, jak stojíte nebo sedíte, jak se tváříte a jak se cítíte. Potom zkuste zlepšit svůj postoj a změnit výraz v obličeji. Jak je vám nyní? Pozorujete změnu?
  4. Zvykněte si nosit boty a oblečení, ve kterých se cítíte příjemně, a to nejen na sport, ale po většinu dne. Těsné oblečení a malé boty narušují krevní oběh, omezují rozsah pohybu a nevědomky nás nutí sedět a hýbat se nepřirozeným způsobem.
  5. Naučte se všímat si svého dechu. Pokud právě nemluvíte ani necvičíte, měli byste dýchat výhradně nosem, se zavřenou pusou, pomalu a pravidelně.