Pohyb a hubnutí

Pomůže mi cvičení zhubnout? Ano, ale je potřeba víc než jen cvičení

Cvičení samo o sobě málokdy vede k rychlému, velkému a dlouhodobému snížení hmotnosti. Ale v kombinaci s celkovou změnou životního stylu, zvláště vhodnou stravou, je velice účinné. Berte je jako samozřejmou součást pravidelné péče o své tělo i mysl a výsledky se dostaví.

Proč tloustneme

Pokud trpíte nadváhou nebo obezitou a rozhodli jste se přebytečných kil zbavit, je potřeba si uvědomit, že tělo je velice složité a neexistuje žádný jeden zázračný přípravek nebo technika, které by váš problém vyřešili.

V první řadě si uvědomte, že po většinu naší historie měli lidé nedostatek potravy. Naše těla se proto vyvinula tak, aby s energií šetřila, a cokoliv nespotřebujeme, si okamžitě uložila do zásoby na horší časy. Takže jestli si vaše tělo ukládá tukové zásoby, chová se naprosto normálně a "zdravě".

Problémem je, že teprve v relativně nedávné historii se situace změnila a potravy máme naopak obrovský nadbytek. Zároveň s touto změnou se také změnil náš životní styl a drasticky se snížilo množství pohybu, který musíme mít, abychom si vůbec obstarali jídlo, oblečení nebo přístřeší. Takže není divu, že se v době výrazného energetického přebytku potýkáme s epidemií obezity.

Níže si můžete přečíst, jak všudypřítomný stres k této epidemii obezity přispívá, proč samotné cvičení nestačí, a jak se k procesu hubnutí postavit tak, aby byl úspěšný.

Jak stres vede k nadváze a brání v hubnutí

Přibírání na váze je přirozený ochranný mechanismus těla, který má zajistit naše přežití v době nedostatku potravy a podobných život ohrožujících krizí. A co je to stres? Z pohledu těla je stres reakce na nějakou akutní nebo bezprostředně hrozící krizi, která mobilizuje zdroje, abychom krizi přežili.

Ukládat si energii v podobě tuku do zásoby je přirozené, ale pokud jsme navíc ve stresu, tělo se domnívá, že se musí připravit na zvládnutí krize, což předpokládá velký výdej energie (a možná i nemožnost ji následně doplnit), a proto ukládá do zásoby ještě více.

Někdy se to projevuje ve formě, kterou můžeme přímo pozorovat: někteří z nás zažívají při stresu nutkání jíst (často ve velkém množství) sladká nebo tučná jídla - tělo si tak vynucuje konzumaci potravy, která poskytne největší a nejrychlejší přísun energie, kterou si může uložit.

Dokud budete ve stresu, hubnutí bude velice obtížné.

Co se stane, když začnete cvičit?

Ať už máte normální váhu nebo těžkou nadváhu, je potřeba myslet na to, že méně intenzivní aktivitou, jako je chůze, pomalý běh nebo krátké středně náročné cvičení se spálí relativně málo kalorií, které může odpovídat třeba jedné malé skleničce pomerančového džusu.

A pokud se pustíte do velmi intenzivního nebo dlouhého cvičení, energetická spotřeba bude výrazně vyšší. Ovšem po skončení aktivity dostanete hlad a tělo si doplnění ztracených kalorií vynutí. Jestliže to neuděláte, vaše tělo usoudí, že nastalo období nedostatku potravy a cokoliv příště sníte bude prioritně ukládat právě do tukových zásob.

Kalorický deficit způsobený cvičením není cestou ke snížení tělesné hmotnosti.

Proč tolik lidí nemůže zhubnout?

Pokud se budete zaměřovat výhradně na snížení hmotnosti, budete do velké míry od začátku podkopávat celé své snažení a snižovat šanci na úspěch. Obzvlášť pokud je vaší hlavní motivací negativní postoj k sobě samému a ke svému tělu, jako pocity a přesvědčení, že jste tlustí, oškliví, neatraktivní a podobně.

  • Už takovýto odsuzující postoj k sobě samému vyvolává stres, který se samozřejmě projeví i fyzicky. A jak už jsme uvedli, stres je jedním z faktorů, který často v první řadě vede k vzniku nadváhy a blokuje snížení hmotnosti.
  • Nyní se pustíte do cvičení, abyste se těch hnusných, obtěžujících přebytečných kil zbavili. Pravděpodobně jste do té doby necvičili, takže cvičení samo o sobě, i kdybyste neměli nadváhu, pro vás bude fyzicky i psychicky náročné a nepříjemné a vaše jediná motivace je negativní. Do cvičení se budete muset nutit, což znamená další stres.
  • Kromě toho, když máte nadváhu, tak nejspíše nejste v dobré kondici, a cvičení bude o to obtížnější a nepříjemnější. Tedy ještě větší stres.

Za takových podmínek se výsledky v podobě shozených kil dostavují velice pomalu a obtížně, dost často natolik, že to velká část lidí se cvičením vzdá, protože to trápení za to prostě nestojí.

Obvyklý výsledek?

  • Nezhubli jste vůbec nebo jen minimálně, takže svého cíle ohledně snížení hmotnosti jste nedosáhli.
  • Možná jste začali nesnášet cvičení, protože jste se na vlastní kůži přesvědčili, jak je to hrozné, nepříjemné, únavné a navíc úplně k ničemu.
  • Možná se ještě zhoršil váš vztah k vašemu tělu a k tomu jste zjistili, že máte slabou vůli, jste nedůslední a připadáte si neschopní.

Jste naštvaní, zklamaní, frustrovaní a pořád stejně tlustí. Vaše sebevědomí utrpělo ránu a cítíte se hrozně. Vytvořili jste si negativní vztah k sobě, svému tělu i ke cvičení. Jste nespokojení a v ještě větším stresu než na začátku.


Jak najít udržitelnou motivaci ke cvičení

Motivace k hubnutí

Pokuste se znovu zamyslet nad svými důvody, proč jste se rozhodli shodit přebytečná kila. Dokázali byste vymyslet pozitivnější motivaci pro hubnutí, například zlepšení zdraví, zvýšení energie, vyšší sebevědomí, zlepšení kondice, zachování dobrého zdraví a soběstačnosti i v pozdějším věku nebo cokoliv dalšího, co by pro vás mělo význam?

Motivace ke cvičení

Pohybová aktivita je nedílnou součástí procesu znovuzískání a udržení zdravé tělesné hmotnosti, ale zároveň patří ke zdravému a vyváženému životnímu stylu každého člověka. Nedívejte se na cvičení pouze jako na prostředek pro snížení hmotnosti. Fyzická aktivita je forma péče o sebe: o vlastní celkové tělesné, mentální i emocionální zdraví a pohodu.

Po každém cvičení si dopřejte minutu sami pro sebe a vnímejte, jak se cítíte. Jaké pocity z těla vnímáte? Jaké emoce? Jak se změnila vaše nálada a vaše úroveň energie v porovnání s tím, v jakém stavu jste byli před cvičením?

V centru vaší pozornosti by mělo být především vaše celkové fyzické i psychické zdraví, spokojenost pohoda. Hubnutí je v první řadě o uklidnění a zharmonizování těla i mysli.

Zkombinujte vhodný pohyb s vhodnou dietou a pozitivním přístupem

Jestliže chcete úspěšně zhubnout, to znamená:

  • shodit dostatečný počet kil a
  • novou hmotnost si dlouhodobě udržet,

je nezbytné počítat s tím, že samotné cvičení vám nepomůže. Samotná dieta vám také nepomůže. Ani žádný zázračný přípravek.

Klíčem k získání a udržení zdravé tělesné hmotnosti je celková změna životního stylu.

Zařaďte proto pravidelný pohyb do svého každodenního režimu, ale zaměřte se také na:

Tím dáte svému tělu i mozku najevo, že podmínky jsou optimální, nedostatek jídla nehrozí, ani není potřeba se připravovat na jinou krizi. Vaše tělo se pak více zaměří na budování svalů a regeneraci tkání a omezí ukládání tukových zásob.

Nejdůležitější je vytrvat

Začít se cvičením není lehké nikdy, a zvlášť pokud se při sebemenší námaze hned zpotíte a zadýcháte a bříško vás omezuje v pohybu.

Vše se dá postupně zlepšit. Jen je potřeba se rozhodnout a vytrvat. Pokud odvedete svou práci, výsledky se dostaví.

Tipy pro začátek

  • Při velké nadváze vám můžou být jakékoliv větší nárazy nepříjemné, v takovém případě zvolte aktivity bez skákání a nárazů.
  • Nestyďte se! Rádi byste zašli na skupinové cvičení, do bazénu nebo fitness centra, ale bojíte se, že na vás budou všichni zírat, protože jste tlustí? Kašlete na ně! Jdete tam kvůli sobě, ne kvůli nim, a vaše zdraví je snad přednější. Jestli se ale na veřejných místech necítíte dobře, klidně cvičte doma v soukromí nebo o samotě v přírodě.
  • Neradi cvičíte sami a máte problém s motivací? Vytáhněte na cvičení kamaráda nebo kolegyni. Ať už vaši známí mají také nadváhu nebo ne, pohyb jim prospěje a můžete se vzájemně podporovat.
  • Mějte trpělivost a vytrvejte. Než se dostanete do formy, může to trvat, ale vám to za to stojí. Za své úsilí si zasloužíte uznání!

Jak začít s pravidelným cvičením?