Prevence stresu: péče o sebe

Nedejte stresu šanci se správnou péčí o své tělo i psychiku

Lidé nejsou stroje. Nemůžeme si na sebe klást nesmyslné požadavky a očekávat, že naše tělo i hlava budou pracovat na 100 % 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Dokonce i u strojů chápeme, že potřebují pravidelnou údržbu, jinak přestanou fungovat. A jak jste na tom vy? Dopřáváte pravidelnou údržbu sami sobě?

Pokud jste majitelem auta, nikdo vám nemusí vysvětlovat, že do nádrže musíte doplňovat benzín a že ho musíte brát pravidelně do servisu. A že když se objeví porucha, tak je potřeba nechat auto co nejdříve opravit, jinak se problém zhorší a brzy možná nedojedete vůbec nikam. Žádného řidiče by nenapadlo si myslet, že ignorováním varovné kontrolky dostatečně dlouho problém sám zmizí, anebo se s autem dohadovat, že těch dalších 50 kilometrů by přeci ještě bez benzínu dojet mohlo - vždyť vy teď opravdu potřebujete jet a na nějaké tankování rozhodně nemáte čas. Auto zkrátka bereme na benzínku a do servisu tak, jak je potřeba, a ne, když už vůbec nikam nechceme jet.

Proč se o sebe většina lidí stará hůř než o své auto

Sami se sebou často zacházíme mnohem hůř než se svým autem. Jen se nad tím zamyslete:

  • O vlastních kontrolkách ani nevíme (jsme zvyklí nevšímat si toho, jak se cítíme, ať už fyzicky, nebo psychicky) anebo se je snažíme ignorovat (když se objeví únava nebo psychické problémy, zatneme zuby a jedeme dál, na bolest a různé fyzické problémy spolkneme prášek a doufáme, že to "nějak přejde").
  • Tankujeme, jenom když se nám to hodí, a proto bez rozpaků celé týdny, měsíce i roky jezdíme s prázdnou nádrží (jíme, spíme, cvičíme a odpočíváme jenom, když máme hotové ostatní, "důležitější" věci a nějak omylem na to zbyde čas).
  • A když už se objeví porucha a tělo nebo hlava nám vypoví službu, očekáváme, že prostě zajedeme do servisu (k lékaři), kde nám doktor na počkání opraví, co je rozbité, abychom mohli rychle pokračovat v naší zběsilé jízdě.

Nepřijde vám to absurdní? Naše zdraví je to nejcennější, co máme

Často na to zapomínáme. Možná proto, že za vlastní tělo nebo hlavu jsme nemuseli zaplatit ani korunu, na rozdíl od auta. A taky nás žádný zákon nenutí brát je pravidelně na STK. Jenomže jakmile přestanou fungovat, zkuste si jít koupit nové tělo nebo pořídit novou psychiku na leasing.

Naše tělo i mysl mají úžasnou schopnost regenerace, ale my jim to obvykle neumožňujeme, protože většina z nás se o sebe zkrátka nestará tak, jak bychom měli. Výsledkem je, že jednak fungujeme v "nouzovém režimu" a nepodáváme takové výkony, jaké bychom mohli, a jednak že jsme neustále ve stresu, pod tlakem, nešťastní a nespokojení, což jsou dvě strany téže mince.

Níže najdete osm základních oblastí, ve kterých děláme největší chyby. Přečtěte si o nich a naučte se, jak pracovat se svou myslí i tělem, respektovat je a starat se o ně. Jenom tak prolomíte začarovaný kruh chronického stresu, ale budete také vyrovnanější, spokojenější i produktivnější.

8 bodů pro předcházení stresu: úplné základy

Správnou péčí o své fyzické i psychické zdraví můžete předejít vzniku chronického stresu, zmírnit dopady stresu akutního a nalézt lepší rovnováhu a celkovou pohodu.

Vnímejte své tělo a mysl

Každý den si najděte pár chvil, kdy se zaměříte sami na sebe – na své tělo, myšlenky a pocity. To je nezbytný první krok k lepšímu zdraví a psychické pohodě. Všímavost vám pomůže lépe rozumět tomu, jak se cítíte a co potřebujete, a umožní vám lépe reagovat na každodenní stres a výzvy.

  • Ráno věnujte pár minut klidnému dýchání a všimněte si, jak se cítíte těsně po probuzení.
  • Během dne se občas zastavte a zaměřte se na své tělo – cítíte napětí v ramenou nebo krku? Možná vám pomůže se protáhnout nebo se na chvíli projít.
  • Kdykoliv pocítíte napětí nebo stres, zkuste si dát chvíli na vědomé dýchání – pomalu a zhluboka se nadechněte a vydechněte, ať si tělo i mysl odpočine.
  • Na konci dne se na chvíli zamyslete nad tím, jak proběhl – co se povedlo, za co jste vděční, nebo co můžete příště udělat jinak.

Řekněte ostatním, co chcete a co potřebujete

  • Naučte se jasně a konkrétně sdělovat ostatním, co chcete - a co nechcete - a co potřebujete.
  • Naučte se říkat "ne".

Ani toto není sobecké, je to nutnost, protože nikdo vám neumí číst myšlenky, ani ti, kteří vás znají nejlépe. Vyhnete se tak zbytečným nedorozuměním, nespokojenosti, frustraci a tomu, že budete žít svůj život podle někoho jiného a ne podle sebe.

Dávejte si přestávky a relaxujte

Několikrát během dne si dopřejte čas na "dobití baterií". Není to ztráta času, naopak. Budete se lépe cítit a budete výkonnější, takže se vám čas "ztracený" přestávkou brzy vrátí.

  • Dávejte si pozor na přesčasy v práci.
  • Mimo pracovní dobu se věnujte jiným než pracovním záležitostem.
  • Využívejte pauzu na oběd, během které nepracujte a neřešte pracovní záležitosti. Pokud si nemůžete dát půlhodinovou pauzu, využijte aspoň krátké několikaminutové přestávky (aspoň cestu na WC nebo pro kávu).

Více se hýbejte

Ve stresu jsme ztuhlí ve fyzickém i psychickém napětí, což přispívá k ještě většímu stresu. Naopak přirozený pohyb, nejlépe na čerstvém vzduchu a denním světle pomáhá zmírnit stres a zlepšuje psychickou pohodu.

  • Pokud musíte většinu dne sedět nebo stát, využijte i krátké pauzy, abyste se aspoň trochu hýbali (projděte se, protáhněte se).
  • Zařaďte do své každodenní rutiny pohyb - jděte kus cesty pěšky, místo použití výtahu vyjděte schody... příležitostí je hodně.
  • Ideálně se ve volném čase věnujte pohybu, nejlépe na čerstvém vzduchu a denním světle – počítá se sport, cvičení i procházka.

Nešiďte spánek

Kvalitní spánek je jeden z nejdůležitějších faktorů působících na fyzické i psychické zdraví a celkově na naše fungování.

  • Nespěte méně než 6 hodin denně. Naprostá většina lidí potřebuje cca 7-8 hodin spánku každou noc.
  • Jestli býváte často unavení, podráždění, máte potíže se soustředit nebo máte jakékoliv fyzické nebo psychické potíže, zkuste spát více.

Pijte ...vodu!

Všechny chemické reakce v těle – a v mozku – probíhají ve vodě, bez vody nemůžeme vůbec fungovat. Při nedostatku vody jsme unavení, méně výkonní, podráždění a zhoršuje se nálada i racionální funkce mozku. Pokud cítíme žízeň, tak už jsme mírně dehydrovaní.

  • Ideálně mějte neustále po ruce pití a pijte v průběhu dne.
  • Pokud většinu dne jenom sedíte nebo stojíte, nejlepší je voda, minerálka, neslazený čaj.
  • Pozor na stimulanty – kofein (káva, černý a zelený čaj...).

Dejte si aspoň svačinu

Mozek má ze všech orgánů těla největší spotřebu – spotřebuje zhruba 20 % veškeré energie a spotřeba energie ještě roste při stresu. Pokud málo nebo špatně jíme, nejen, že jsme unavení fyzicky, ale zhoršuje to i náš psychický stav a schopnost přemýšlet.

  • Udělejte si během dne pauzy na jídlo, i kdyby to měla být jen malá svačina.
  • Mějte vždy po ruce něco rychlého k zakousnutí, pokud byste najednou dostali hlad nebo potřebovali doplnit energii.
  • V nejhorší krizi pomáhá sladké (čokoláda, sušenka, limonáda) - pomůže ihned dodat energii, budete se lépe cítit a bude se vám lépe přemýšlet, ale používejte toto pouze jako nouzové řešení, ne dlouhodobou strategii.

Udělejte si na sebe čas

Věnovat se sami sobě není sobecké, je to nezbytné! Náš psychický i fyzický stav jsou přímo propojené a je nutné starat se o obojí.

  • Naplánujte si každý den aspoň pár minut (ideálně déle) jen pro sebe – během této doby se věnujte pouze sami sobě (tedy ne práci, partnerovi, dětem, domácnosti, ...).
  • Na co myslíte? Je váš vnitřní dialog pozitivní nebo konstruktivní - anebo sami sobě způsobujete další stres negativním vnitřním monologem?
  • Připomeňte si své priority. Co je pro vás opravdu důležité?
  • Věnujte se co nejčastěji nějakému koníčku nebo činnosti, která vás baví, je vám příjemná a při které si odpočinete.
  • Zkuste aspoň pár sekund potichu sedět a vnímat jenom sami sebe. Jak se cítíte psychicky? Co vám říká vaše tělo? Právě tělo nám napovídá hodně o tom, v jakém jsme stavu a co potřebujeme.