
Relaxace
Relaxace není luxus, ale nutnost
Jednou z nejškodlivějších představ dnešní doby je přesvědčení, že odpočinek je "flákání", anebo jakýsi nadstandard, na který získáme nárok teprve ve chvíli, kdy jsme udělali vše, co je potřeba. Stejně jako spánek, relaxace je nutnost. Najděte si čas pro sebe každý den, i kdyby to mělo být jen pár minut. Uvolněte se, odpočívejte, dělejte něco, co máte rádi.
Čekali byste, že vaše auto bude neustále jezdit bez zastavení, bez dotankování paliva a bez pravidelného servisu? Asi těžko. Ale od svého těla přitom přesně tohle často chceme. Jsme zvyklí neustále někam spěchat a od rána do večera bez přestání na něčem pracovat. Říkáme si, že odpočinek je ztráta času nebo luxus pro lenochy a pro ty, co nemají nic lepšího na práci. Že odpočinout si můžeme, až bude všechno hotovo. Jenže ono všechno hotovo není nikdy.
Dopřejte svému tělu i mysli pravidelný servis
Vaše auto se neptá, jestli se vám právě teď hodí stavět na benzínové pumpě nebo jezdit do servisu. Ani se o tom s autem nedohadujete a nesmlouváte, že těch dalších 10 kilometrů by přece ještě bez benzínu ujet mohlo. Zkrátka tankujete palivo a necháváte auto opravit, když to auto potřebuje, ne když už vůbec nikam nepotřebujete jet.
A stejným způsobem se musíme naučit přistupovat i k odpočinku. Odpočinek není žádný nadstandard - právě naopak. Je to přirozený základ, bez kterého naše tělo ani hlava nebudou fungovat tak, jak bychom si přáli.

Neodpočívat není hrdinství, ale hloupost, která se vám vymstí
Jestliže svému tělu nebo psychice nedáte šanci pravidelně "natankovat" a "zajet do servisu", musíte počítat s tím, že vaše "auto" zůstane najednou stát v půli cesty, kde se vám to ale opravdu nehodí, nebo že si vyžádá mnohem delší a nákladnější opravu, která by jinak vůbec nebyla zapotřebí.
Cena, kterou platíme za to, že upřednostňujeme usilovnou práci nebo zkrátka jakékoliv jiné aktivity před odpočinkem, může být různá: psychický i fyzický stres, únava, vyčerpání, podráždění, syndrom vyhoření, nejrůznější fyzické a psychické potíže. Zkrátka jsme uštvaní.
Víte, v čem se liší nejvíce produktivní lidé od těch méně výkonných? Umí odpočívat.
Je důležité si uvědomit, že odpočívání není známka lenosti ani pohodlnosti. Naopak, je to nezbytná součást pravidelné péče o sebe sama. Přiměřený odpočinek vám umožní následně fungovat lépe a udělat více v kratším čase. Je to investice, která se vám mnohonásobně vrátí.
Odpočívat neznamená "nic nedělat", "flákat se" nebo prokrastinovat. Prokrastinace je odkládání něčeho, co víme, že bychom právě teď měli dělat, ale neděláme, a často tak přináší ještě větší stres. Odpočinek by ale měl být cílený a záměrný.
Přínosy pravidelného odpočinku pro tělo i mysl
- Aktivní odpočinek, jako přestávky na cvičení, protažení nebo procházku, podporují soustředění, výkonost a emoční odolnost.
- Všímavé přestávky přispívají k omezení hromadění stresu a napětí a zlepšují emoční rovnováhu.
- Fyzická aktivita nízké intenzity jako jóga nebo protahování podporují psychickou i tělesnou relaxaci a kreativitu.
- Pobyt v přírodě a na přirozeném světle harmonizuje tělo, podporuje tělesné i psychické funkce, přispívá k lepší náladě a emočnímu zotavení.
- Pokud máte možnost si přes den příležitostně krátce zdřímnout, prospějete svému tělu, zlepšíte pozornost, přemýšlení, kreativitu i emoční regulaci.
- I velice krátké "mikropřestávky" (jen minuta nebo pár sekund) podporují produktivitu, odolnost a zmírňují stres.

Každý den si najděte čas na odpočinek
Je nezbytné najít si každý den čas na relaxaci. I kdyby mělo jít jenom o 10 minut, každý den si najděte čas jen pro sebe, na odpočinek. Ideální doba je před spaním anebo hned po příchodu z práce, abyste znovu načerpali energii na zbytek dne.
Tip: Naučte rodinu nebo partnera, že jakmile dorazíte domů, následujících 10-20 minut zkrátka patří vám. Můžete dělat, cokoliv chcete - rozvalit se na gauči a jen tak odpočívat, dát si relaxační sprchu nebo koupel, jít se projít, zacvičit si, číst nebo se věnovat svým koníčkům.
Udělejte si také krátké přestávky v průběhu dne. I pouhých pár minut nebo i pár sekund pomůže aspoň na chvíli přerušit neustálý kolotoč práce a povinností, uvolnit se a věnovat se sami sobě. Je to nezbytné pro snížení stresu a pro naše fyzické i psychické zdraví.


Aktivity pro odpočinek
A co mám tedy dělat během toho času pro sebe? Cokoliv chcete! To znamená, co chcete vy sami, ne co po vás chce partner, rodina, děti nebo známí. Je to čas pro vás.
Tady je pár tipů, můžete třeba:
- jenom tak sedět nebo ležet a nic nedělat,
- jít se projít, zaběhat si nebo si zacvičit,
- protáhnout se, cvičit jógu, tai-či a podobně,
- pomazlit se nebo si hrát s domácím mazlíčkem,
- vzít psa na procházku,
- dělat jakékoliv relaxační, mindfulness nebo dechové cvičení, meditovat,
- zavřít oči a přemýšlet, nebo vůbec na nic nemyslet,
- jen tak se dívat z okna,
- zdřímnout si,
- číst si nebo poslouchat hudbu,
- dát si relaxační koupel nebo sprchu,
- věnovat se jakémukoliv svému koníčku nebo soukromému projektu,
- nebo cokoliv jiného, co je vám příjemné, při čem si odpočinete, uvolníte se, uklidníte, co vás baví a na co máte právě náladu.

Najděte si aktivity, které vám vyhovují
Pokud jste do teď nebyli zvyklí vědomě odpočívat, vyzkoušejte některé z tipů výše a vyberte si alespoň 2-3 aktivity, které jsou vám příjemné, cítíte se při nich dobře a pomáhají vám uvolnit se a "dobít baterie". Pokuste se je zařadit do svého každodenního režimu.
- Zeptejte se sami sebe: Jak často si během dne dávám přestávku? Po jakých aktivitách se cítím odpočatě a osvěženě?
- Dělejte si krátké, párminutové přestávky v průběhu dne (na protažení, dýchání, cvičení mindfulness nebo cokoliv jiného). Pokud na ně zapomínáte, nastavte si v telefonu upomínku.
- Alespoň několikrát v týdnu si naplánujte čas na aktivní odpočinek, kdy se budete minimálně půl hodiny věnovat svému koníčku nebo oblíbené aktivitě.
- Všímejte si, jaký vliv na váš výkon, hladinu energie i náladu mají přestávky, a jak se naopak cítíte, když si dlouho pauzu nedáte.