Pohyb jako lék na stres

Jak využít fyzickou aktivitu pro zvládání stresu, úzkosti a vzteku

Cítíte, jak vám stres bere energii? Pohyb může být tím nejjednodušším řešením. Fyzická aktivita snižuje hladinu stresových hormonů a podporuje uvolňování endorfinů – přirozených "hormonů štěstí". Ale hlavně: pohyb vám přirozeně pomůže lépe vnímat své tělo a zvládat emoce s větším klidem. Nemusíte běhat maratony, stačí začít drobnými kroky, které vám sednou. Co vyzkoušet něco už dnes? 

Pohyb, zvláště vědomý pohyb, kdy vnímáme své tělo a emoce, může pomoct k přímému uvolnění nahromaděných emocí, což je zvlášť prospěšné u těch, které si těžko uvědomujeme, obtížně je zpracováváme nebo je máme potíže vyjádřit slovy.

Proč je pohyb zásadní při zvládání stresu?

Různé způsoby pohybu (dynamické nebo silové cvičení, jemné protahování nebo pohyby sloužící k "uzemnění" a podobně) mají různý dopad na nervový systém a lze je tak využít k ovlivnění nálady.

  • Ve chvíli, kdy jsme ve stresu, je naše tělo v režimu "bojuj nebo uteč" - připravené zmobilizovat fyzické síly k obraně nebo útěku. I krátké dynamické, energické cvičení umožňuje zdravým a přirozeným způsobem se této nahromaděné energie zbavit a předejít tak dalšímu hromadění napětí.
  • Pomalé, vědomé protahování a jóga, stejně jako všechny ostatní techniky, které propojují hluboké dýchání s pomalým pohybem, pomáhají zvládat úzkost tím, že přímo aktivují bloudivý nerv, který je součástí parasympatického nervového systému. Tím podporují relaxaci a snížení hladiny stresu.
  • Fyzické uvolnění svalového napětí prostřednictvím pohybu napomáhá uvolnění psychického a emocionálního napětí "uloženého" v těle, a usnadňuje uvědomění si a zpracování obtížných emocí.  

Hýbejte se podle toho, jak se cítíte

Naučte se vnímat své tělo. Fyzické vjemy vám prozradí hodně o vašem emocionálním stavu a psychickém rozpoložení, a naopak, když zaznamenáte, že cítíte vztek nebo úzkost, všímejte si, jak reaguje vaše tělo.

Při různých náladách zkuste experimentovat s různými způsoby pohybu nebo cvičení - cokoliv vás napadne. Existuje nějaký pohyb, kterým byste mohli vyjádřit, jak se právě cítíte? Najděte si klidné místo, kde nebudete rušeni, a zkuste to!

Uvědomujte si, jak se během pohybu nebo cvičení a po něm fyzicky cítíte. Jak se změnily fyzické vjemy z těla? Změnila se nějak vaše nálada?

Rychlá cvičení pro uvolnění stresu a získání větší emoční rovnováhy

Emoce jsou v podstatě vyjádřením našeho fyzického stavu a naopak, náš fyzický stav se odráží v našem emočním naladění. Prostřednictvím pohybu máte možnost přímo ovlivnit svoji náladu, zvládnout obtížné emoce a znovu získat větší rovnováhu.

Naučte se vnímat, jak na vaše tělo i mysl působí různé způsoby pohybu: po jakém cvičení se cítíte klidní a uvolnění, a po jakém jste sebejistější a plní energie? Zkuste experimentovat, například:

  • Stres a úzkost: Vyzkoušejte vědomou chůzi, kdy věnujete pozornost pohybu svého těla a kontaktu vašich chodidel se zemí, abyste uklidnili svoji mysl. Nebo zkuste jednoduchou jógovou pozici - sedněte si na paty, kolena dejte mírně od sebe a předkloňte se, až se čelem dotknete země. Pár minut v této pozici klidně dýchejte a soustřeďte se na svůj dech.
  • Vztek a frustrace: Zkuste boxovat do polštáře (nebo boxovacího pytle, pokud ho máte k dispozici) nebo jen tak do vzduchu. Účinný je také kratší rychlý běh nebo jakékoliv rychlé energické cvičení, které umožní uvolnění frustrace a vzteku.

Experimentujte, a zjistěte, co vám vyhovuje!

Experimentovat můžete s jakýmkoliv typem pohybu, sportu nebo cvičení, od chůze a běhu, přes posilování, protahování, jógu, tai-či, jakákoliv bojová umění až třeba po tanec. Zjistěte, co vám osobně v kterých situacích nejvíce vyhovuje a po čem se cítíte nejlépe.

Co vyhovuje ostatním, nemusí být to pravé pro vás

Například boxování je pro mnoho lidí oblíbenou technikou pro zbavení se nahromaděného vzteku - klíčem je ale právě nezapomenout na fázi uvolnění. Mlátit do boxovacího pytle a představovat si, že je to obličej kolegy, který vás v práci tak rozčílil, může představovat účinnou katarzi, pokud po nějaké době odejdete klidnější, vyrovnanější a příjemně unavení. Jestli ale do pytle dál zuřivě bušíte až do úplného vyčerpání, zatímco si v hlavě přehráváte agresivní scénáře, můžete nevědomky své naštvání ještě stupňovat a dosáhnete přesně opačného výsledku. Budete mít větší vztek, než když jste začali.

Pozorujte proto, jak na vás která technika působí a poslouchejte své pocity.

Vyzkoušejte jednoduché cvičení pro zvládání stresu a emocí!

Připravili jsme pro vás praktický seznam cviků, které vám pomohou uvolnit napětí, zklidnit mysl a najít emoční rovnováhu. Každé cvičení obsahuje konkrétní kroky, doporučení pro různé situace a otázky k reflexi, abyste si mohli vybrat to, co vám nejlépe vyhovuje. Seznam cvičení si můžete stáhnout a mít ho po ruce, kdykoliv ho budete potřebovat.


Řiďte se svými pocity

Zvlášť když jsme pod vlivem silných emocí, bývá často těžké najít tu správnou míru. V takových chvílích můžeme mít nutkání cvičit do úplného vyčerpání, anebo se nutit do aktivity, která nám zrovna nevyhovuje. V obou případech skončíme pouze unavení a frustrovaní. Cílem by mělo být dát si prostor emoce prostřednictvím pohybu zpracovat, vyjádřit a potom je nechat být.

Zjistěte, co je to pravé pro vás a respektujte to. Řiďte se vždy tím, co vám říká vaše tělo a vaše hlava, ne vaši známí nebo co je zrovna populární v médiích.