Stres a rovnováha

Stres a rovnováha

Máte pocit, že jste pořád pod tlakem ze všech stran? Že nikdy není na nic dost času? Cítíte se přetížení, unavení, ale nezbývá vám nic jiného, než zatnout zuby a dál se snažit nějak zvládnout nekonečný seznam úkolů? Stres někdy bývá nevyhnutelný, ale můžete se naučit, jak ho zvládat.

Stres je jedno z největších témat dnešní hektické doby. Těžko bychom dnes hledali člověka, který není ve stresu. Příznaky stresu máme sklon ignorovat v zájmu větší produktivity - i když výsledkem je často, spíše než vyšší výkon, syndrom vyhoření nebo zdravotní potíže. Stres totiž není ani zdaleka pouze záležitost "hlavy". Stres je vždy také fyzický.

Chronický stres dostává tělo i mysl mimo rovnováhu. Vyčerpává zdroje celého organismu, narušuje zotavování a uzdravování. Zodpovědný a aktivní přístup k situacím, se kterými se setkáte, vám umožní znovu získat kontrolu nad svým časem a energií, jednat v souladu se svými hodnotami a záměry a znovu nastolit rovnováhu a stabilitu ve všech oblastech svého života.

Co najdete v této sekci?

  • Zjistěte, co stres spouští a jak ho poznat.
  • Naučte se jednoduché techniky, jak zvládnout stres.
  • Vytvořte si nové postoje, které vám pomohou předcházet stresu a mít klidnější a vyrovnanější život. 

Stres je normální součástí života, ale nemusí váš život ovládat.

V první části této sekce se dozvíte více o stresu a jeho zvládání, ve druhé o tom, jak využít aktivní a zodpovědný přístup k sobě sama k vytvoření větší rovnováhy a spokojenosti.


Stres: záležitost těla a mysli

Stres není pouze v hlavě! Je také ve vašem těle a škodí oběma. Pokud se postaráte jak o psychiku, tak o tělo, můžete stres zmírnit a zvládnout.

Praktický příklad pro začátek: Trpíte opakovanými bolestmi hlavy? V dnešní době je to častý problém a hodně lidí neví, že k jejich fyzickým problémům přispívá stres. Když si uvědomíme, že stres je jak psychický, tak tělesný prožitek, můžeme použít techniky ke zmírnění stresu a díky nim zvládnout nebo i úplně odstranit jeho emoční i fyzické dopady.

  • Přečtěte si, co je to stres a jak na něj:


Rovnováha v každodenním životě

"Nějak přežít den" není dostatečné. Nalezení rovnováhy znamená sladění vašich každodenních aktivit s vašimi hodnotami, cíli a záměry i s vašimi emočními a fyzickými potřebami.

Praktický příklad pro začátek: Pokud jste neustále zaneprázdnění prací a dalšími povinnostmi, možná se neustále cítíte přetížení a podráždění. Začleněním vědomého, zodpovědného a aktivního přístupu k sobě samému a k vlastnímu životu a respektováním vlastních potřeb a hranic můžete nastavit rovnováhu mezi prací, volným časem a odpočinkem a zlepšit tak svou psychickou pohodu i fyzické zdraví.

  • Zjistěte více o přístupech a postojích, které vám umožní získat větší klid a rovnováhu:


Ve zkratce: 7 bodů pro aktivnější a vyrovnanější přístup k životu

  1. Pod kontrolou můžete mít jen sami sebe: na co myslíte, co říkáte, co děláte. Nenechte okolnosti ani ostatní lidi, aby o tom rozhodovali za vás – je to vaše zodpovědnost. Naopak nevykládejte energii na nic, co pod vaší kontrolou není.
  2. Učte se vyjadřovat své potřeby a přání klidně a s respektem k druhým, ale zároveň věcně, přímo a otevřeně. Máte právo říct, co si myslíte, vyjádřit, jak se cítíte, a požádat o to, co potřebujete.
  3. Respektujte své hranice. Máte právo říct "ne". Nemáte povinnost ustupovat ostatním, ani se za každou cenu vyhýbat konfliktu.
  4. Snažte se dívat na problémy, nejistotu a vše, co je pro vás nepříjemné, jako na výzvy a příležitosti k učení a růstu, ne jako na ohrožení.
  5. Stěžování je pro chudáky. Místo toho přijměte zodpovědnost a zaměřte se na to, co sami můžete udělat pro zlepšení situace. Téměř vždy máte nějaké možnosti.
  6. To, že je něco těžké, neznamená, že je to nemožné. Nic v životě, co za něco opravdu stojí, není snadné.
  7. Každý den se zamyslete: Kdo jste? Na čem vám v životě nejvíc záleží? Jaké jsou vaše nejdůležitější hodnoty? Jakým člověkem chcete být? Co pro to dnes uděláte?