
Tělo a emoční inteligence
Jak rozvíjet emoční inteligenci prostřednictvím všímavosti k tělu
Emoční inteligence znamená schopnost rozpoznávat emoce (v nás samotných i ve druhých lidech), rozumět jim a umět s nimi pracovat. Nejde přitom pouze o psychickou schopnost - tento proces se odehrává v těle i v mysli zároveň.
Emoční inteligence začíná vnímáním těla, protože:
- Emoční inteligence vyžaduje, abychom si všímali jak reakcí těla na naše emoční stavy, tak vlivu našeho fyzického stavu na naši náladu a pocity.
- Schopnost správně identifikovat fyzické vjemy z těla je prvním krokem k pochopení našich emocí.
- Pokud budete pozorovat tělo a naslouchat mu, budete neustále informováni o tom "co se děje uvnitř" - fyzicky i emocionálně.
Zkráceně řečeno:
Náš fyziologický stav je vyjádřením emocí, které prožíváme.

Jak vnímání těla zvyšuje emoční inteligenci
Silnější sebeuvědomění: Všímání si fyzických vjemů a vnímání jejich souvislosti s emocemi vám umožní tyto pocity dříve zaregistrovat, přesněji pojmenovat a snáze pochopit.
Lepší seberegulace: Prací s vlastním tělem můžete své emoce ovlivňovat a regulovat (například uklidnit úzkost hlubokým dýcháním, uvolnit frustraci pohybem).
Větší empatie: Pozorováním řeči těla ostatních zvýšíte svou schopnost vnímat jejich emoční stavy (a díky této informaci na ně i vhodnějším způsobem reagovat).
Jak využít tělo pro rozvoj emoční inteligence
Praktické tipy pro úplné začátečníky:
- Všímavé dýchání: Pouhé zaměření pozornosti na dech, aniž byste dech jakkoliv měnili, vede k pocitu uklidnění a větší stability.
- Regulace dechu: Změnou způsobu, jakým dýcháte, můžete velmi rychle změnit svůj emoční stav. Pro uklidnění a relaxaci dech zpomalte, dýchejte "do břicha", vydechujte uvolněně a nejlépe tak, aby byl výdech co nejdelší. Naopak pro zvýšení energie (při únavě nebo po probuzení) pomůže hluboký nádech do celých plic, rychlejší tempo dýchání a můžete přidat zastavení dechu po nádechu.
- Uzemnění: Až se budete příště cítit přemožení emocemi, soustřeďte se na to, jak se vaše chodidla dotýkají podlahy a jak stojíte nohama pevně na zemi, abyste pozornost přivedli zpátky do přítomnosti a ke svému tělu.
- Uvolnění svalů: Mnoho emočních stavů je spojeno se svalovým napětím až křečovitostí. Pokud ve svém těle vypozorujete ztuhlé a napjaté svaly, pokuste se je jemně uvolnit, zmírníte tím i emoční napětí.
- Změna postoje a výrazu: Všímejte si, jak váš postoj a výraz odráží vaši náladu. Až se budete příště cítit špatně, zkuste zaujmout vzpřímený, otevřený postoj a nasadit neutrální, uvolněný výraz. Pozorujte, jak se zlepší vaše nálada.
- Vedení deníku: Mnoha lidem pomáhá zaznamenávat si své pocity a fyzické vjemy, například v návaznosti na to, co je vyvolalo. Časem tak získáte mnohem lepší uvědomění toho, co ve vás vyvolává jaké reakce a které emoce a fyzické vjemy spolu souvisí.
Příklad na využití emoční inteligence v praxi: Až se příště budete cítit podráždění, zkuste vypozorovat, kde se to projevuje ve vašem těle (například sevřené čelisti, ztuhlá ramena...) Pak se několikrát zhluboka nadechněte, uvolněte napětí ve svalech a pozorujte, co se děje s vaší náladou. Až budete klidní, zamyslete se, co vaši reakci (podrážděnost) vyvolalo a proč.

Při pravidelném procvičování vnímavosti k tělu se naučíte dříve rozpoznat vznikající emoční stavy a snáze je zvládat.
