
Vědomé jezení
Jezte vždy v klidu, vědomě a důkladně žvýkejte
Jak často jíte "na autopilota" – v běhu, u obrazovky nebo ze stresu, aniž byste vnímali, co vlastně jíte? Pravděpodobně to považujete za úplně normální. Jenomže trávení začíná už v ústech. Co jíme, ale také jak jíme, má zásadní vliv nejen na kvalitu našeho trávení a vstřebávání živin, ale na zdraví celého našeho těla i na náš psychický stav.
Jíst pomalu a pořádně žvýkat? Tohle bude pro hodně lidí vypadat jako nesplnitelné nebo i trochu bizarní doporučení. Kdo má čas na podobné nesmysly v dnešní uspěchané době, kdy je zkrátka nutné všechno - včetně jezení - udělat co nejrychleji, a nejlépe při tom zvládnout minimálně dva další úkoly. Nemůžeme si dovolit ztrácet čas tím, že bychom prostě seděli u jídla a nedělali při tom vůbec nic dalšího.
Proč spěch a multitasking při jídle vede k nadváze, zažívacím problémům i psychickému napětí
Když jíme ve spěchu nebo u jiných činností, tělo nestíhá správně zpracovat, co přijímá. Mozek nedostane včas signál sytosti, takže sníme víc, než potřebujeme. Špatně rozkousané jídlo zatěžuje trávení, což vede k nadýmání, pálení žáhy nebo jiným zažívacím potížím. Navíc, pokud při jídle řešíme práci nebo sledujeme obrazovku, tělo zůstává ve stresu, což narušuje normální metabolismus a přispívá k přibírání na váze. Dlouhodobě tento zvyk vede nejen k nadváze, ale i k chronickému napětí a horšímu vztahu k jídlu.
Zvykněte si jíst vědomě
Vědomé jedení vám pomůže vrátit pozornost zpět k sobě, opravdu vnímat chutě jídla, všímat si signálů z těla o tom, jak na vás jídlo působí a užívat si ho beze spěchu, bez stresu a bez výčitek. Naučte se jíst všímavě, s respektem k vlastnímu tělu a skutečnou radostí. Vytvořte si zdravější vztah s jídlem – ne dietami, ale změnou svého přístupu.

Nemáte na jídlo čas?
"Na to nemám čas, kolikrát nestíhám jíst vůbec!"
"Když mám štěstí, aspoň do sebe rychle v poklusu hodím pár soust."
"Jím při práci, abych ušetřil/a čas. Anebo aspoň u televize nebo mobilu."
To je vše pochopitelné. Pod časovým tlakem je dnes většina z nás. Také je ale dobré si uvědomit, že velká část z nás má zároveň nejrůznější potíže s trávením, od bolestí břicha, pálení žáhy, nadýmání, zácpy, průjmů až po vážnější komplikace. Nemluvě o jiných zdravotních problémech, u kterých se může zdát, že s trávením nijak nesouvisí.
Udělejte si na jídlo čas, jinak za to zaplatíte zdravotními problémy
Ať už jste zvyklí jíst jednou denně nebo šestkrát denně, i když jíte úplně nepravidelně, jakmile se rozhodnete najíst, vyčleňte si na to potřebný čas.
Je úplně jedno, jestli budete jíst v sedě, ve stoje, nebo dokonce za pomalé chůze, hlavní je, abyste jedli v klidu, měli čas žvýkat a jídlo do sebe jenom rychle neházeli.
Sníst malou svačinu zabere asi 5-10 minut, hlavní jídlo zhruba 15 minut. Skutečně vám zkrácení už tak krátkého časového úseku stojí za problémy s trávením a se zdravím?

Když jíte, uvědomujte si, že jíte
Nejlepší je si ten krátký čas, který potřebujeme ke snězení jídla, vyhradit pouze na jídlo, nedělat při tom nic jiného a plně se na jídlo soustředit. Pokud však máte nepřekonatelnou potřebu při jídle pracovat anebo se věnovat něčemu zábavnějšímu (třeba brouzdání po internetu), snažte se aspoň jednou za minutu přivést svou pozornost zpět k tomu hlavnímu, co právě děláte: k jezení jídla. V každém případě během jídla neřešte nic složitého a nedělejte nic stresujícího.
Vědomé jezení pomáhá snížit stres, zvětšit požitek z jídla a předcházet nezřízenému přejídání způsobeného napětím, úzkostí, smutkem, frustrací a jinými emočními stavy. Pokud si zvyknete jíst vědomě, posílíte vnímání signálů z vašeho těla (jako je hlad, sytost a jak se po různých jídlech cítíte) a zlepšíte i uvědomování si vlastních emocí.
Zkuste si z vědomého jezení udělat součást své strategie pro prevenci stresu.

Žvýkejte důkladně, trávení začíná v ústech!
Mnoho z nás má představu, že když se chceme najíst, je potřeba si prostě jídlo nějakým způsobem nacpat do pusy a spolykat. Naše trávení se pak už postará o zbytek. Není to pravda. Ústa nejsou žádný "sběrač potravy", jsou pro trávení klíčový orgán, a když ho nepoužíváme tak, jak bychom měli, celý zbytek trávicího procesu je narušený.
Čím déle a lépe jídlo žvýkáme, tím více je rozmělněné a promísené se slinami, a tím méně práce s jeho trávením pak má žaludek a střeva - a tím snáze z něj tělo získá potřebné živiny. A co je ještě důležitější: sliny také obsahují trávicí enzymy! Trávení začíná právě v naší puse, ne až v žaludku.
Při jídle o jídle přemýšlejte a vnímejte své tělo:
- Vyhraďte si na jídlo dostatek času a jezte v klidu.
- Během jídla si uvědomujte, že právě jíte.
- Ujistěte se, že jídlo pořádně žvýkáte a polykáte ho teprve po důkladném rozkousání.
- Všimněte si, jak jídlo chutná, jak voní, jakou má strukturu.
- Uvědomujte si své tělo a to, jak se během jídla cítíte.
- Vnímejte, jestli stále ještě máte hlad anebo jestli pokračujete v jezení jen ze zvyku, i když už máte dávno dost.
Vědomé jezení vám zabrání jíst ve spěchu a může vám pomoci vyhnout se přejídání. Pomůže vám tak předejít problémům s trávením, ale i s udržením zdravé tělesné hmotnosti.