Výraz a nálada

Usmějte se, budete se cítit lépe

Když jsme šťastní, usmíváme se, když jsme smutní, mračíme se, když jsme naštvaní, zatínáme čelisti... Podle výrazu tváře dokážeme docela přesně určit náladu druhých lidí. Věděli jste ale, že tato souvislost mezi výrazem tváře a náladou funguje i opačně? Naše nálada ovlivňuje náš výraz tváře, a naopak, jak se tváříme, má přímý vliv na to, jakou máme náladu.

Propojení mezi náladou a naším výrazem funguje oběma směry

Když náš mozek pozná, že máme dobrou náladu (což je v zásadě určitý fyziologický stav těla), automaticky a bez našeho vědomí zařídí, abychom se usmívali. Ale také naopak: pokud mozek zaregistruje, že se usmíváme, usoudí z toho, že musíme mít dobrou náladu a snaží se zajistit soulad tím, že navodí odpovídající fyziologický stav v těle. Výsledkem je, že se naše nálada skutečně zlepší. Totéž platí i pro špatnou náladu. Jestliže se ze zvyku mračíme, mozek si to vykládá tak, že máme zřejmě špatnou náladu (třeba že jsme smutní a bez energie) a zařídí, aby se do fyziologického stavu odpovídajícího dané emoci dostalo i tělo.

Naučte se uvědomovat si svůj výraz a vědomě s ním pracovat. Pomůže vám to lépe regulovat vlastní náladu a úroveň energie.

I hraný úsměv dokáže zlepšit náladu

Výzkum ukazuje, že i úsměv, který nasadíme "uměle" nebo který předstíráme, dokáže spustit vyplavení endorfinů, omezit stres a zlepšit náš emocionální stav.

V jedné studii výzkumníci požádali účastníky, aby během vyplňování dotazníku drželi v ústech tužku. V první skupině měli tužku držet jako brčko, to znamená, že měli ústa do O a podobný "protáhlý obličej", jako máme při smutku. Ve druhé skupině měli držet tužku napříč v zubech, takže měli podobný výraz, jako když se ze široka "zubíme", když máme výbornou náladu. Po skončení experimentu byli skutečně účastníci z první skupiny smutnější a ti z druhé skupiny naopak veselejší - jen proto, že výraz jejich obličeje pár minut napodoboval výraz příslušné emoce.

Bolesti hlavy způsobené napětím

Ve stresujících situacích, kdy se cítíme pod tlakem, napjatí, frustrovaní nebo rozčílení, máme sklon mít některé skupiny obličejových svalů stažené nebo dokonce v křeči. Většinou si to vůbec neuvědomujeme, ale dlouhodobá tenze ve svalech obličeje je velmi často příčinou bolestí hlavy způsobených stresem.

Svraštělé čelo, zamračené obočí, napjaté svaly kolem úst nebo očí a zaťaté čelisti jsou typické příklady, které po určité době vedou k napětí i v dalších souvisejících svalech hlavy - a které se nakonec obvykle začnou projevovat jako bolení hlavy.

Hlídáním si výrazu obličeje a využitím technik popsaných níže můžete tyto bolesti hlavy omezit a předcházet jim.

Využijte práci s obličejem ke změně nálady a zmírnění stresu i bolestí hlavy

Pokud budete věnovat pozornost tomu, jak se tváříte, a se svým výrazem cíleně pracovat, budete mít vždy po ruce snadný nástroj, jak nejen působit příjemněji na ostatní, ale především jak regulovat vlastní náladu a snáze zvládat stres. Vyzkoušejte si některé ze cvičení níže.

  • Nasaďte úsměv: Až se příště nebudete cítit zrovna nejlépe (budete smutní nebo ve stresu) a budete si chtít zvednou náladu, zkuste se chvíli usmívat. Nejde o to, abyste se celý den přetvařovali a měli nasazený vynucený křečovitý úsměv. Spíše si na moment představte, že jste herci a máte zahrát spokojenost a dobrou náladu - můžete si pomoct tím, že si vzpomenete na nějakou příjemnou chvíli, kdy jste se cítili dobře. Vybavujete si, jak vám tehdy bylo? Nasaďte úsměv a vnímejte své tělo. Všimli jste si nějaké změny?
  • Uvolněte obličej: Dostali jste se do stresující situace, jste naštvaní, frustrovaní nebo nervózní? Na moment se zastavte. Vnímáte napětí v obličeji? Pokuste se postupně jednotlivé skupiny svalů vědomě uvolnit - uvolněte nejdříve svaly na čele, potom kolem očí, nosu, úst a nakonec svaly čelisti.
  • Rozhýbejte obličejové svaly: Pokud máte potíže s uvolněním obličeje, váš výraz se vám zdá křečovitý, trápí bolesti hlavy nebo v noci skřípete zuby, zkuste svaly obličeje a hlavy rozpohybovat. Najděte si místo, kde budete mít soukromí a potom si udělejte malou "rozcvičku" obličeje. Zamračte se, svraštěte obočí a pevně zavřete oči, potom oči doširoka otevřete a vykulte a obočí vytáhněte co nejvýš jako při údivu. Několikrát tyto dva výrazy vystřídejte, abyste rozpohybovali horní polovinu obličeje. Potom se přesuňte ke spodní polovině obličeje. Zatněte zuby a zašklebte se, potom protáhněte obličej a dejte ústa do O, nakonec se zeširoka usmějte, vytáhněte koutky co nejvýš a ukažte zuby. Tyto tři výrazy opět několikrát vystřídejte. Možná si budete připadat trochu bláznivě, ale až skončíte, všimněte si, jestli je váš obličej o trochu méně ztuhlý a napjatý.
  • Udělejte si masáž obličeje a hlavy: Položte špičky prstů na spánky a masírujte čelo směrem od spánků ke středu čela a zpět. Promasírujte samotné spánky a místo mezi obočími. Prsty z obou stran několikrát obkružte prostor kolem nosu - od špičky nosu ke kořenu a zpět. Potom několikrát obkružte oči - od kořene nosu dolů, směrem ke spánkům, nahoru a přes obočí doprostřed ke kořeni nosu, a v opačném směru zpět. Podobně párkrát obkružte ústa - od brady do stran kolem koutků, nahoru k nosu a zpět. Promasírujte čelisti, ve kterých často míváme při stresu velké napětí. Nakonec můžete prsty promasírovat celou hlavu v oblasti vlasů a také šíji. Použít můžete jakoukoliv sílu, která je vám příjemná - od jemného hlazení až po silný tlak a důkladné "prohnětení" svalů. Masáž je ideální před spaním, relaxací nebo kdykoliv během dne se potřebujete uvolnit. Během masáže vnímejte, jak se postupně zmírňuje napětí a jak se při tom cítíte.

Usmějte se na sebe do zrcadla

Zavřete se na chvilku do koupelny a minutu se na sebe usmívejte před zrcadlem. Pokuste se usmát nejen ústy, ale i očima.

Zaznamenejte, jakou jste měli náladu před začátkem cvičení, během něj a po něm. 

Při tomhle cvičení si možná budete připadat směšně, ale skutečně funguje. To, že váš mozek může vnímat váš výraz nejen z receptorů uvnitř těla, ale také jej vidět, ještě více podporuje navození odpovídající nálady.