Zodpovědnost

Převezměte zodpovědnost za svou spokojenost

Zodpovědnost za vlastní zdraví a pohodu je klíčem ke spokojenému a vyrovnanému životu. Každý z nás může ovlivnit svůj den, náladu i fyzický stav tím, jak se rozhodujeme a jak reagujeme na výzvy. V životě máme spoustu možností, které jsme často zvyklí přehlížet – můžeme zůstat pasivními diváky, nebo převzít aktivní roli a stát se autorem svého příběhu.

Často to vypadá, jako by celý náš život řídilo naše okolí: musíme se přizpůsobovat očekáváním společnosti, respektovat přání rodičů, v práci dělat to, co nám zadá šéf, a náš volný čas nám často naplánuje rodina, děti nebo přátelé. Možná jste se už někdy pokoušeli své okolí přesvědčit ke změně názoru, aby po vás nechtěli ty věci, které děláte neradi a vůbec vám nevyhovují. Ale taková snaha se často setká s neúspěchem. S některými lidmi zkrátka nehnete. Nejenom celý náš životní styl a způsob života, ale i jednotlivé věci, kterými se během dne zabýváme - co děláme, nad čím přemýšlíme - se zkrátka často řídí především tím, co je "normální" a co po nás požaduje někdo jiný.

Když pořád dokola prožíváme takové situace, je snadné dojít k závěru, že se prostě nedá nic dělat. Tak to není, ale je potřeba rozlišovat co je, a co není pod naší kontrolou:

  • Nikdy nemůžeme mít pod kontrolou, co se kolem nás děje, ani jak se chovají ostatní lidé.
  • Ale: Jak na vzniklé situace reagujeme a jak se chováme my sami, už pod kontrolou máme. Vždy, bez ohledu na okolnosti.

Pojďme se společně podívat na to, jak můžete krok za krokem utvářet svůj život tak, aby odrážel vaše hodnoty, cíle a skutečné potřeby. A jak dělat rozhodnutí tak, aby přispívala k vaší pohodě a zdraví a ne jen k naplňování očekávání vašeho okolí. 

Nedá se nic dělat... Nebo ne?

Je snadné nabýt přesvědčení, že ve svém životě nemáme vliv vůbec na nic. A také velice nebezpečné.

Je to dost rozšířený a velmi škodlivý názor, protože může snadno vést k pocitu bezmocnosti a zbytečnosti. Jestliže celý váš život řídí vaše okolí, co potom zbývá vám? A co je ještě horší:

Jestliže za svůj vlastní život nemáte zodpovědnost vy, tak kdo tedy? Vaše rodina? Váš zaměstnavatel?

Jak jste na tom vy? Otestujte se!

Než budete číst dál, odpovězte si na těchto šest otázek:

  1. Běžně kvůli svým povinnostem jím ve spěchu, vynechám cvičení nebo spím méně, než bych chtěl/a.
  2. Často musím pracovat, i když jsem unavený/á. Odpočívat nebo se věnovat zábavě můžu teprve, když je vše hotovo. 
  3. Pokud po mě něco chtějí ostatní, má to automaticky přednost před mými vlastními plány.
  4. I když už je toho na mě moc, říct někomu "ne", když ode mě něco potřebuje, by bylo sobecké a bezohledné.
  5. Většinu energie vydávám na věci, které dělám, protože musím, a na to, co je pro mě opravdu důležité, mi zbývá jen málo času.
  6. Tomu, co mě baví a naplňuje, se věnuji jen výjimečně.

Vyhodnocení: Jste zodpovědní?

Hodně lidí má pocit, že pokud jste pracovití, ochotní a spolehliví (zkrátka zodpovědní a slušní lidé), měli byste odpovědět "ano" na většinu z těchto otázek. Skutečnost je taková, že jestli jste odpověděli minimálně jednou "ano", znamená to, že se nechováte zodpovědně sami k sobě.

Pokud jste odpověděli "ano" u otázky 1 a 2:

Chováte nezodpovědně k vlastnímu zdraví a zanedbáváte péči o sebe

Výjimečně vynechat oběd nebo jít spát o dvě hodiny později, protože potřebujete dokončit důležitý projekt, není problém. Pokud ale soustavně nemáte čas jíst, spát, odpočívat a zkrátka starat se o sebe, pak jste možná pracovití dříči, ale způsobem, který je dlouhodobě neudržitelný. Vaše tělo i hlava potřebují prostor na odpočinek a regeneraci, a pokud je neustále zanedbáváte, abyste si vytvořili více času na práci, není to cesta k větší produktivitě, ale naopak ke zdravotním a psychickým problémům, vyčerpání a syndromu vyhoření.

Pokud jste odpověděli "ano" u otázky 3 a 4:

Chováte se nezodpovědně vůči vlastním potřebám a hranicím

Být ochotní, ohleduplní a nesobečtí je důležité - to ale neznamená, že to, co chtějí a potřebují ostatní, má mít vždy automaticky přednost před tím, co chcete a potřebujete vy sami a že musíte ostatním vždy za každou cenu vyhovět! Na dnešní epidemii chronického stresu se do velké míry podílí to, že ignorujeme vlastní potřeby a možnosti, neustále se přepínáme a nedokážeme říct druhým "ne", když je to potřeba. Poznat vlastní hranice a trvat na tom, abychom je my sami i ostatní respektovali, není bezohlednost ani sobectví. Je to nezbytná podmínka toho, abychom zůstali "funkční" a mohli tu vědomě být i pro ostatní, když nás skutečně potřebují.

Pokud jste odpověděli "ano" u otázky 5 a 6:

Chováte se nezodpovědně vůči vlastním hodnotám a zájmům

Kdybychom měli vyhodnotit, kdo a co je pro nás v životě nejdůležitější podle toho, čemu věnujeme nejvíce času, energie a pozornosti, pravděpodobně by většině z nás vyšlo asi něco takového: Našimi nejmilovanějšími osobami jsou šéf, kolegové, zákazníci naší firmy. Velice nás baví vyřizovat spoustu administrativy a dojíždět každý den do práce. Skutečně nás naplňuje občasná hádka s neschopným kolegou a co nás nabíjí energií jsou dlouhé porady o ničem. A co dává našemu životu opravdový smysl, je pravidelná práce přesčas, kvůli které musíme zrušit svůj soukromý odpolední program. Doplňte si jakékoliv činnosti, kterými trávíte nejvíce času vy. Nejspíše vám vyjde něco podobně absurdního.

Tato oblast je nejzásadnější: V zájmu zodpovědného plnění svých povinností zapomínáme na to, na čem nám skutečně záleží. Vede to k dlouhodobé nespokojenosti a pocitu, že náš život nemá smysl. A cítíme se tak oprávněně - vždyť většina z nás věcem, které jsou pro nás skutečně smysluplné a důležité věnuje jen nepatrný zlomek své pozornosti! Zdravotní sestra Bronnie Ware, která pracovala v australském hospicu zaznamenávala, čeho nejvíce litují lidé, kteří umírají. Nejčastěji litovali toho, že žili život podle očekávání ostatních, a ne podle sebe. Na dalších místech pak bylo, že příliš pracovali, že neměli odvahu vyjádřit své city, že nezůstali v kontaktu s přáteli a že si nedovolili být šťastnější. Zamyslete se nad tím a udělejte si pořádek ve svých prioritách dříve, než bude pozdě.

Za všechna svá rozhodnutí a jejich důsledky, a tedy i za celý svůj život máte zodpovědnost jen vy sami

Kdykoliv začneme tuto zodpovědnost přehazovat na kohokoliv jiného nebo na "nezměnitelné okolnosti":

  • vzdáváme se zodpovědnosti za svůj život a kontroly nad jeho směřováním a kvalitou,
  • dovolujeme ostatním lidem nebo náhodným okolnostem, aby ho řídili za nás,
  • škodíme tím sami sobě, protože se zbytečně vzdáváme toho, co je pro nás důležité, co bychom chtěli dělat a jací bychom chtěli být,
  • škodíme tím i ostatním, protože zodpovědní a aktivní lidé bývají pro své okolí mnohem větším přínosem než bezduché loutky, které jen dělají, co se jim řekne a k čemu je vedou okolnosti.

Kroky k aktivnímu a zodpovědnému přístupu k vlastnímu životu

Pod kontrolou můžete mít jen sami sebe: na co myslíte, co říkáte, co děláte.

Přijměte zodpovědnost za všechno, co děláte a říkáte, za všechna svá rozhodnutí a jejich důsledky. I kdyby vás ostatní k něčemu sebevíc přesvědčovali a do něčeho vás nutili, konečné rozhodnutí je vždy jen na vás, ať už se rozhodnete ustoupit a vyhovět ostatním, nebo si stát za svým.

Neobviňujte ostatní ani okolí z čehokoliv, co je ve vašem životě špatně.

A nevynakládejte energii na nic, co pod vaší kontrolou skutečně není.

Zaměřte se na to, co dělat můžete: sami přemýšlet, mluvit a jednat tak, jak považujete v dané situaci za nejlepší a nejprospěšnější.

Rozhodujte se zodpovědně

Aniž si to většinu času uvědomujeme, denně uděláme tisíce rozhodnutí. Od těch drobných, jako jestli si dnes vezmeme černé nebo šedé triko, až po ta zásadní, jako jestli změníme zaměstnání. Pamatujte si, že zodpovědnost za svá rozhodnutí a jejich důsledky máte vždy:

  • Rozhodnutí, které děláme ze zvyku tak automaticky, že si ho ani neuvědomujeme, je také rozhodnutí.
  • Rozhodnutí raději nic neudělat nebo nic neměnit, je pořád rozhodnutí.
  • Rozhodnutí, do kterého nás nabádají nebo nutí ostatní, ať přímo nebo v rámci nepsaných pravidel a očekávání, je stále jen naše vlastní rozhodnutí.

Nenechte okolnosti ani ostatní lidi, aby o vašem životě rozhodovali za vás – je to vaše zodpovědnost.

Pokud svůj život nebudete aktivně a zodpovědně řídit sami, můžete si být jistí, že ho za vás budou řídit ostatní

Uvědomte si, jaká je objektivně vaše situace, a rozhodněte se ne podle toho, do čeho vás tlačí okolnosti nebo ostatní lidé, ale podle toho jaké jsou vaše osobní hodnoty a cíle a co by podle vás bylo nejlepší.