
Zotavení a odolnost
Zotavení a odolnost
Už se vám někdy stalo, že jste byli unavení, ale měli jste moc práce na to, abyste odpočívali? Ošidíte někdy kvůli důležitějším aktivitám spánek nebo čas na jídlo? A kdy jste naposledy dělali něco jen tak pro radost? Ve snaze být produktivní a více toho stihnout často zapomínáme na jedno: V dnešním hektickém světě není odpočinek luxus - je to nutnost.
Život je náročný a my všichni potřebujeme způsoby, jak se zotavit. Zotavení a odolnost nejsou pouze o fyzickém odpočinku. Jde o vytvoření každodenních návyků, které nám umožňují znovu načerpat energii také mentálně a emocionálně a udržet si ji během dne. Pravidelná regenerace díky dostatečnému odpočinku, kvalitní výživě a celkově dobré péči o sebe je základem dlouhodobé odolnosti. Pomůže vám dostat se ze stresu, nemoci i emočního vypětí začít jim předcházet.
Co najdete v této sekci?
V první části této sekce se dočtete o spánku a odpočinku, ve druhé o výživě a o všem, co s ní souvisí, aby vaše tělo mělo "tu správnou chemii", což je nezbytné i pro psychickou pohodu. Pojďme se podívat na to, co zotavení opravdu znamená.
Spánek, odpočinek a psychické zotavení
Spánek a relaxace nejsou klíčové jenom pro vaše tělo, jsou stejně tak důležité i pro vaši mysl. Bez nich se vaše emoce nemohou dostat do rovnováhy a vaše tělo se nemůže regenerovat.
Praktický příklad pro začátek: Jedním z nejhorších nešvarů dnešní doby je práce a jiné aktivity na úkor spánku. Možná jste si všimli, že při nedostatku spánku nejste jenom fyzicky unavení, ale také nervóznější a podrážděnější. Správná spánková hygiena, jako omezení sledování obrazovky před spaním, může výrazně zvýšit emoční odolnost i fyzickou výkonnost.
- Představte si, že se každé ráno budíte osvěžení a plní energie, připravení poprat se s čímkoliv, co vás daný den potká. Přečtěte si více o tom, jak využít spánek a odpočinek pro maximální "dobití baterií":
Výživa a odolnost
Jakým látkám a vlivům vystavíte své tělo má přímý vliv na vaši odolnost - psychickou i fyzickou. Patří sem nejen to, co jíte a pijete, ale také v jakém prostředí se pohybujete.
Praktický příklad pro začátek: Někteří lidé při emočním vyčerpání jedí hodně sladkých, slaných nebo mastných jídel, aby si zvedli náladu i hladinu energie. To však funguje jen chvíli a poté se člověk cítí spíše ještě hůř. Přechodem na kvalitnější dietu s dostatkem zeleniny, "zdravých" tuků a bílkovin mohou nejen zlepšit své fyzické zdraví, ale také získat větší psychickou vyrovnanost.
- Zjistěte více o vlivu jídla, pití, vzduchu, světla a teploty na tělo a mysl a jak zajistit, aby co nejvíce přispívaly k vašemu zdraví a celkové pohodě:
Ve zkratce: 8 tipů pro lepší zotavení a odolnost
- Většinu nocí spěte 7-8 hodin, ne méně.
- Aspoň hodinu před spaním nedělejte nic stresujícího ani náročného. Snažte se naopak uklidnit, uvolnit a vyčistit si hlavu. Vypněte mobil a počítač, protáhněte se nebo se jděte projít, dejte si koupel, poslouchejte klidnou hudbu, čtěte si, relaxujte.
- Jakmile vám zazvoní budík, neposouvejte ho, ale rovnou vstaňte. Snažte se vstávat každý den přibližně ve stejnou dobu, ideálně se naučte budit bez budíku.
- Ráno po probuzení se protáhněte, dopřejte si sklenici vody, čerstvý vzduch, jasné světlo a vlažnou nebo studenou sprchu.
- Relaxace není luxus, ale nutnost. Každý den si najděte 10 minut, kdy se budete věnovat jen sami sobě (tedy ne práci, rodině, domácnosti atd.). Můžete v klidu přemýšlet, relaxovat, jít se projít nebo jen tak potichu sedět.
- Aspoň párkrát týdně udělejte něco jenom pro radost nebo pro zábavu.
- Každý den stravte aspoň chvíli venku na denním světle a čerstvém vzduchu.
- Když jíte, uvědomujte si to, jezte v klidu a důkladně žvýkejte. Vnímejte, jak se vaše tělo během jídla a po něm cítí a kdy má dost. Pijte 1,5 až 2 l čisté vody denně.